Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
mam dve otazkyMno minimalne dhclienta to restartovat chce...
1) netreba "restartovat" siet, aby sa zmeny prejavili ?
2) co sa stane po restartovani PC ? podla mna sa nastavi opat povodna MAC adresa, cize najlepsie by bolo dat nastavenie MAC adresy do nejakeho konfiguraku, aby to nebolo potrebne znovu nastavovat po kazdom vypnuti PC.Ano po restartu se nastavi puvodni. Nikdo ti ovsem nebrani to dat do nejakeho init skriptu...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Ano po restartu se nastavi puvodni. Nikdo ti ovsem nebrani to dat do nejakeho init skriptu...jako napriklad sysconfig u fc/redhatu
hwaddress MAC_ADRESA
do konfiguráku v /etc/network/interfaces, ten vypadá nějak takto:
auto eth0 iface eth0 inet dhcp hwaddress MAC_ADRESAVše jako root, jestli chceš řádek roota, napiš
sudo su
a zadej své heslo.
Po změně hw adresy nemusíš počítač restartovat, ale stačí když napíšeš jako superuživatel (root): ifdown eth0 a potom ifup eth0, tím se načte nová konfigurace z /etc/network/interfaces. Více v man interfaces
.
Kdy se vlastne meni mac adresa? Ve kterem momente se zmeni z hw na tu sw? pri prihlasovani, nebo uz na zacatku, kdyz najizdi system? A jede driv: zmena mac nebo najizdi sitovka?
hwaddress ether MAC_ADRESA
Tiskni
Sdílej: