GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
mam dve otazkyMno minimalne dhclienta to restartovat chce...
1) netreba "restartovat" siet, aby sa zmeny prejavili ?
2) co sa stane po restartovani PC ? podla mna sa nastavi opat povodna MAC adresa, cize najlepsie by bolo dat nastavenie MAC adresy do nejakeho konfiguraku, aby to nebolo potrebne znovu nastavovat po kazdom vypnuti PC.Ano po restartu se nastavi puvodni. Nikdo ti ovsem nebrani to dat do nejakeho init skriptu...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Ano po restartu se nastavi puvodni. Nikdo ti ovsem nebrani to dat do nejakeho init skriptu...jako napriklad sysconfig u fc/redhatu
hwaddress MAC_ADRESA
do konfiguráku v /etc/network/interfaces, ten vypadá nějak takto:
auto eth0 iface eth0 inet dhcp hwaddress MAC_ADRESAVše jako root, jestli chceš řádek roota, napiš
sudo su
a zadej své heslo.
Po změně hw adresy nemusíš počítač restartovat, ale stačí když napíšeš jako superuživatel (root): ifdown eth0 a potom ifup eth0, tím se načte nová konfigurace z /etc/network/interfaces. Více v man interfaces
.
Kdy se vlastne meni mac adresa? Ve kterem momente se zmeni z hw na tu sw? pri prihlasovani, nebo uz na zacatku, kdyz najizdi system? A jede driv: zmena mac nebo najizdi sitovka?
hwaddress ether MAC_ADRESA
Tiskni
Sdílej: