Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Zaváděč GRUB jsem nainstaloval do oddílu linux /Měl byste ho asi nainstalovat do MBR (Master Boot Record), tj. na začátek vašeho disku - nemám to teď po ruce, ale zkuste GRUB pomocí bootu z DVD a správy systému (hledejte instalovat zavaděč apod.) přeinstalovat.
O instalaci zaváděče do MBR jsem přemýšlel. Ale vzhldem k tomu, že ten PC je kamaráda, který poměrně často přeinstalovává Windowsy, nevím, jetli by XP při každé instalaci MBR nepřepsali a nebylo by potřeba vždy z DVD ten zaváděč do MBR umístit znovu.To bylo.
Pokud bude zaváděč v primárním oddílu, tak by teoreticky mělo stačit jej nastavit jako aktivní a problém se přepisováním MBR by odpadl. Přemýšlel jsem ještě o disketě, ale to není moc elegantní...Ještě je tu omezení některých BIOSů, které nebootují za cylindrem 1054 (nebo tak nějak), pak by také bylo řešení umístit někam na začátek (např. jako /dev/hda2) malý (32-64 MB) extra bootovací oddíl /boot (ten při instalaci zadat jako /boot) a tam GRUB nainstalovat. Disketa v dnešní době moc elegantní není (jinak ale ano), pokud to BIOS umožňuje, co takhle použít USB-klíčenku?
Jinak k te kombinaci WinXP a Linux - az zvladnete tenhle problem, najdete si navod, jak nastavit NT loader, tak aby umel predat rizeni GRUBu. - reinstalace Windows pak nic nezkomplikuje a NT loader muze bydlet v MBR.
Tiskni Sdílej: