Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Patent na Jediné Správne RiešenieTM nemám, takže len niekoľko postrehov:
1. Kombinovať rôzne druhy SW RAID-ov na rôznych partíciach nie je problém pre kernel, skôr je problém pre človeka aby si to celé predstavil a správne to nastavil.
2. Je otázka či /tmp je využívaný tak intenzívne, aby sa oplatilo ho dať ako stripping, radšej než ho nechať mirrorovaný. V prípade zlyhania jedného disku potom celý /tmp ide dole, zatiaľčo zbytok systému žije, a to možno nie je najlepší nápad.
3. So SW RAID mám v linuxe zatiaľ len pozitívne skúsenosti.
4. Problém s rsync (alebo inou offline synchronizáciou) je ten, že v momente keď začne synchronizácia, tak sú značne vyťažené oba disky, čo v prípade desktopu znižuje komfort práce. Na druhej strane je zase výhoda tá, že záložný disk môže byť fyzicky vypnutý a zapne sa len pri synchronizácii, čo šetrí elektrinu a znižuje hlučnosť a tepelnú produkciu zostavy.
Kombinovať rôzne druhy SW RAID-ov na rôznych partíciach nie je problém pre kernel, skôr je problém pre človeka aby si to celé predstavil a správne to nastavil.
To je jasne, ide mi skor o to, ci je lepsie jedno raid pole pre kazdu particiu, alebo jedno raid pole a nad nim LVM. (samozrejme potom by jedna particia nemohla mat raid1 a druha raid0)
V prípade zlyhania jedného disku potom celý /tmp ide dole, zatiaľčo zbytok systému žije, a to možno nie je najlepší nápad.
Tazko si predstavit, ake by to mohlo mat nasledky. Teoreticky by zlyhanie disku malo sposobit zlyhanie systemu ale bez dopadu na dalsie data. Disky na desktope neodchadzaju denne a ten pad by som neniesol az tak tazko, pre take pripady mam v chladnicke malibu
V prípade zlyhania jedného disku potom celý /tmp ide dole, zatiaľčo zbytok systému žije, a to možno nie je najlepší nápad.No pokud jde o desktop, tak by selhání disku znamenalo, že by /tmp nešel po restartu připojit, takže při zápisu do /tmp by se psalo na ten mirrorovaný disk do daného adresáře. Možná by byl potřeba chmod, aby tam mohli psát i uživatelé, ale systém by asi fungoval dál.
Tiskni
Sdílej: