Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Mam pocit ze to nejak souvisi s nastavenim shared memory v Zoneminderu(kernelu) - mel jsem to se 4ma AXIS kamerama a dost sem se s tim nalaboroval, ale uz k tomu stroji nemam pristup..
Nicmene startup script apache jsem prave mel upraveny tak aby ZM stopnul(pokud je to nutne), nahodil Apache a pak znovu nahodil ZM, protoze pokud jsem z nejakeho duvodu restartnul apache a nechal bezet ZM, tak mu ZM obsadil porty..
gdb httpd
pote napsat run
az to spadne, napsat bt
, pomoci copy&paste odeslat backtrace ziskany z gdb developerum apache (standardni bug report) a pote jen sledovat reakce... Podminkou je mit nejnovejsi stable verzi Apache.
Vida, kazdy den prinese nejake nove vedomosti. On ten problem se SHM je popisovan nekde ve wiki/foru ZM a nakonec jsem to uvedl do stavu kdy apache nepadal, nicmene ten fakt, ze ZM zabira http a https porty tam zustal.
Nejsem hacker a o debugovani nevim zhola nic (nikdy jsem nemel tak velkej problem), ale jestli je to tak jednoduche, tak je skoda, ze uz k tomu stroji uz nemam pristup, a obavam se ze 4 IP kamery si jen tak nekde domu na tyden testovani nepujcim , protoze jinak je ZM super.
Bohuzel ne, je na stroji ktery patri memu byvalemu zamestnavateli a ten uz me k nemu urcite nepusti
Tiskni
Sdílej: