Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
Google představil novou doménu nejvyššího řádu: .meme. Viz například knowyour.meme nebo find.meme.
IKEA představila 3 senzory pro chytrou domácnost: senzor na dveře a okna PARASOLL, bezdrátový pohybový senzor VALLHORN a senzor úniku vody BADRING. Budou kompatibilní s Home Assistant?
Weston, referenční implementace kompozitoru pro Wayland, byl vydán ve verzi 13.0.0. Přehled novinek v oznámení.
Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.23.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidána byla podpora pro velkoobjemové datové zprávy (VoDZ) a pro typy datových schránek PFO_ARCH, PFO_AIAT a PFO_AZI. Další novinkou je pamatování velikosti dialogových oken, pozice ovládacích prvků, šířek sloupců a řazení položek
… více »Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 5.20. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (13.0.4) a Thunderbird (115.5), opravuje několik chyb.
Bylo rozhodnuto, že Red Hat Enterprise Linux 10, jehož vydání je plánováno na první pololetí 2025, bude už bez X serverů. Zůstane pouze Xwayland.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla minulá týden vydána v nové verzi 2.0.0. Zásadně bylo zmodernizováno uživatelské rozhraní. Přibyla možnost přepínat aplikaci mezi světlým a tmavým režimem. Současně byl publikován rozhovor QaA: Projekt Datovka očima vývojářů.
Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení obrazovky i audia připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 2.3.
make var=value
' provede totéž, co make
, pouze make
proměnné var
přiřadí hodnotu value
. A znovu: zda bude fungovat DESTDIR
, prefix
, něco jiného nebo vůbec nic, to záleží jen a jen na tom, co je napsáno v tom konkrétním Makefile.
Ale vubec netusim co znamena prefix.
make install
instaluje soubory adresářů, které jsou podadresáři prefixu.
Když nebudeš prefix nijak zadávat, výchozí hodnota je většinou /usr
nebo /usr/local
. Takže make install
bude instalovat do /usr/bin
, /usr/share
atd.
Když prefix změníš třeba na /home/jarda
, tak se soubory toho stejného programu umístí do /home/jarda/bin
a /home/jarda/share
Pokud jsi tedy použil ty příkazy tak, jak jsi je vypsal, tj.
$ ./configure --prefix=cil $ make install DESTDIR=cil $ make install prefix=ciltak zadávání parametrů pro
make install
bylo s největší pravděpodobností zbytečné. Poté, co ti configure vygeneruje Makefile, můžeš se přesvědčit, že DESTDIR (nebo jinak pojmenovaná proměnná, která dělá totéž) je nastavena podle toho "cil" v --prefix=cil
a nemusíš ji tedy nastavovat znovu na to samé.
make install instaluje soubory adresářů, které jsou podadresáři prefixu.
Ne. 'make install
' provede příkazy, které jsou v makefile uvedeny na řádcích následujících za tím, který začíná 'install:
'.
make
skončí s chybou "No rule to make target `install'. Stop." Pokud se tak nezachová, pak ho tam máte - i když o něm možná nevíte.
make install
nenainstaluje přeložený program a já ti za každý ukážu (z lenosti jenom) dva, které to dělají.
Že si vždycky, když někdo vymýšlí jednoduchý příklad, najdeš čas na tu práci, abys ukázal, že ten příklad je úplně špatně (viz nedávno diskuze o load avg), načež přidáš ještě něco, co je sice naprosto pravdivé, ale taky často úplně k ničemu. Nejsi náhodou matematik?
Ano, je pravda, že 'make install' provede příkazy, které jsou v makefile uvedeny na řádcích následujících za tím, který začíná 'install:' a možná tě to překvapí, ale vím to taky. Jenom bych řekl, že TAHLE informace je pro člověka, který se ptá na to, jak nainstalovat program do specifického adresáře, úplně nahouby.
Sice je pravda, že 'make install
' většinou nainstaluje přeložený program (a viděl jsem i dost projektů, kde to tak není), ale rozhodně není pravda, že každý makefile respektuje DESTDIR
(a určitě bych si nevsadil na to, že ho respektuje většina) nebo že každý respektuje proměnnou prefix
(nehledě na to, že i u těch, u kterých ano, tato proměnná znamená něco poněkud jiného).
Že si vždycky, když někdo vymýšlí jednoduchý příklad, najdeš čas na tu práci, abys ukázal, že ten příklad je úplně špatně (viz nedávno diskuze o load avg)
Pokud bude kdokoli tazatelům tlačit do hlavy věci, které nejsou pravda, a já si toho všimnu, budu se snažit jeho zavádějící tvrzení uvést na pravou míru. Může se vám to nelíbit, můžete proti tomu protestovat, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat.
Ano, je pravda, že 'make install' provede příkazy, které jsou v makefile uvedeny na řádcích následujících za tím, který začíná 'install:' a možná tě to překvapí, ale vím to taky. Jenom bych řekl, že TAHLE informace je pro člověka, který se ptá na to, jak nainstalovat program do specifického adresáře, úplně nahouby.
A právě v tom se naše názory diametrálně liší. Protože vím, že zdaleka ne každý projekt respektuje DESTDIR
nebo prefix
(nemluvě o tom, že každá z těch proměnných znamená něco úplně jiného - i tam, kde fungují), považuji za podstatně užitečnější tazateli sdělit, jak se věci skutečně mají, ne jak to možná funguje. Tedy že je potřeba se podívat do dokumentace a není-li tam odpověď, pak do makefile. Musím-li si vybrat mezi jednoduchou a správnou odpovědí, volím tu správnou.
...ale rozhodně není pravda, že každý makefile respektuje DESTDIR (a určitě bych si nevsadil na to, že ho respektuje většina)...Ukaž mi, prosím, něco, co jsem napsal a ty sis to takto vyložil.
...nebo že každý respektuje proměnnou prefix...Předpokládám, že pokud configure umožňuje zadat --prefix, pak předpokldáám, že vytvořený Makefile bude tuto hodnotu nějakým způsobem respektovat. Jinak by tam ta volba byla poněkud zbytečná. Abych pravdu řekl, pokud by to tak nebylo a make install instaloval někam úplně jinam, než bylo prefixem zadáno, považoval bych to za chybu. K tomu zbytku... Já považuji za podstatné, jestli je otázka dobře zodpovězena. Tazatel se ptal, jak nainstalovat program do zadaného adresáře a bylo mu to zodpovězeno: "většinou funguje
./configure --prefix=cil
" Ano, pokud by to nezabralo, bylo by potřeba další řešení, ale ono to zabralo. Vědět, jak se věci skutečně mají je v tomto případě vcelku zbytečné a tazatel si to může zjistit, až to bude opravdu potřebovat. Nelze začít vstřebáním všech informací.
Tedy že je potřeba se podívat do dokumentace a není-li tam odpověď, pak do makefile.Pokud program používá configure, většinou je vygenerovaný Makefile příliš složitý na to, aby se v něm začátečník na první pohled vyznal. Takže stráví spoustu času bádáním nad Makefile, aby nakonec zjistil, že měl bádat nad configure. Ano, kdybych na dotaz "make install - instalace na určené místo" odpovídal první, řeknu tazateli, ať hledá. Když už ale odpovídám na otázku, co dělá --prefix=cil u configure, tak tvrdím, že odpověď "způsobí, že make install nainstaluje program do adresáře cil" bude v 99% případech správná.
Předpokládám, že pokud configure umožňuje zadat --prefix, pak předpokldáám, že vytvořený Makefile bude tuto hodnotu nějakým způsobem respektovat.
To je velmi optimistický předpoklad. Je-li configure
vygenerován autoconf
em, nabízí volbu --prefix
automaticky, a nejspíš by nebylo úplně triviální mu to rozmluvit. To, zda se zadaný prefix nějakým způsobem odrazí v chování výsledného Makefile
, už ale závisí čistě na dobré vůli autora Makefile.in
Pokud program používá configure, většinou je vygenerovaný Makefile příliš složitý na to, aby se v něm začátečník na první pohled vyznal.
Zdaleka ne každý projekt, kde se vyskytuje configure
, používá automake
. Používá-li pouze autoconf
(a z toho, co jsem viděl, bych si troufal odhadovat, že to je častější), spočívá generování Makefile
pouze v substitucích hodnot za zvolené symboly. Takže s tou přehledností to není zase tak hrozné.
Když už ale odpovídám na otázku, co dělá --prefix=cil u configure, tak tvrdím, že odpověď "způsobí, že make install nainstaluje program do adresáře cil" bude v 99% případech správná.
O tom by se dalo polemizovat. Ale museli bychom začít tím, že bychom si upřesnili, co vlastně znamená výraz "nainstaluje program do adresáře cil
". Protože zatím tazatel nedal najevo, zda tím myslí to, co má obvykle na svědomí --prefix
, nebo to, co má často na svědomí DESTDIR
- a nebo také něco úplně jiného. Mimochodem, on tazatel vlastně dosud ani nepotvrdil, že ten projekt (dosud nebylo odtajněno jeho jméno) vůbec používá nějaký configure
skript, natož že byl generován autoconf
em.
install
bude mít nějaké prerequisities.
make
se chová, jako by to byl prázdný řetězec. Proměnná DESTDIR
- je-li v makefilech použita obvyklým způsobem - se nejčastěji používá při vytváření balíčků. Specifikuje základní adresář, který se přidá před všechny cesty, kam se instalují jednotlivé soubory, ale celý projekt je pořád přeložen a nakonfigurován tak, jako by tam žádný DESTDIR
nebyl. Prostě takový "falešný kořenový adresář". Takže prázdný řetězec je obvyklá a pro normální 'make install
' (instalace pro přímé použití) také správná hodnota.
Tiskni
Sdílej: