Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript naprogramované v Rustu, bylo vydáno ve verzi 1.8. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Z novinek lze zmínit experimentální podporu WebGPU API. Cílem je podpora TensorFlow.js s GPU akcelerací.
Byla vydána verze 8.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 5.10.20. GParted na verzi 1.2.0. Xfce na verzi 4.16. Nově byl začleněn paperkey pro vytištění OpenPGP privátních klíčů.
Byly vyhlášeny výsledky soutěže firmy Adfinis o nejlepší šablony pro LibreOffice. Z třiceti přihlášených vybrala porota šest vítězů. Všechny šablony si lze prohlédnout a stáhnout na stránce s oznámením o výsledcích soutěže. Green cabinet připravuje překlady šablon do češtiny, obdobně jako to již učinili v případě šablon indonéské komunity.
Zítra proběhne jednodenní online konference InstallFest 2021. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, workshopů a také stánků. Dění lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána nová verze 6.5 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Nedávno byly aktualizovány také knihovny nábytku.
Nové verze webových prohlížečů Firefox a Chrome byly vydávány každých 6 týdnů. Vývojářům Firefoxu se nelíbilo, že Chrome bude mít vždy větší číslo verze, proto se rozhodli vydávat nové verze Firefoxu každé 4 týdny. Aktuální stav: Firefox 86 byl vydán v 8. týdnu a Chrome 89 v 9 týdnu letošního roku. V kterém týdnu bude mít Firefox větší číslo verze než Chrome?
… více »Thom Holwerda popisuje na OSnews pracovní stanici Raptor Blackbird Secure Desktop (architektura POWER9) a své zkušenosti s ní včetně provozu desktopových aplikací.
Byla vydána nová verze 1.54 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.54 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Check Point zveřejnil report, podle kterého NSA v roce 2013 vytvořila exploit pro operační systém MS Windows. Exploit sloužil k lokální eskalaci práv. O rok později tento exploit ukradli hackeři z Číny. Až po dvou letech byl exploit zveřejněn a Microsoft vydal aktualizaci. Jinými slovy, celé téma se točí o tom, jak NSA zřejmě přispěla ke globálnímu snížení kybernetické bezpečnosti. Celý příběh podrobně naleznete na checkpoint.com.
Framework Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací byl vydán ve verzi 2 a související programovací jazyk Dart (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.12. Proběhla online konference Flutter Engage. Videozáznam je k dispozici na YouTube. Canonical zde oznámil (Twitter, YouTube), že Flutter je výchozí volba pro vývoj nových aplikací pro Ubuntu.
projekt linux from scratch - cili "linux od nuly" - to je asi to, co hledate.
neco podobneho je i gentoo, ktere ma 3 urovne instalace, ze kterych si muzete vybrat a urcit si tak, jak moc si to vyrobite a zkonfigurujete sam ...
nutnou podminkou je znalost anglictiny
jj. presne tak. ja bych jen dodal, ze jeste k tomu pokud se potrebujes na disku vytocit malinkym prvnim systemem ze kteryho si bude vyrabet statickyho molocha podle kapitoly 5 (lfsbook3.3-), tak se mi osvedcil zipslack 8 mozna by sel i starsi.
staci vzit zipslack + jadro proti kteremu je kompilovana glibc a placnout linux/include/asm-(i386) spolu s linux/include/linux do /usr/include (mozna do toho jadra jeste pred tim zkopirovat .config a udelat "make include/linux/version.h"), pak do toho naplacat ncurses, aby se dalo jadro rozume konfigurovat v menuconfigu aby nechybely hlavickovy soubory (n)curses.
flaknout do toho bison, flex, autoconf, aby se v tom dalo zkompilovat i neco dalsiho a muzes zacit presne podle lfs.
BTW nevim v jakym stavu je ted aLFS, ale pokud se chces jen ucit a to tak, ze rychle, tak mozna postaci procist prikazy z automatic-LFS ci jak se ten projekt jmenuje(jmenoval).
tak tadle cast s tema optimalizcema varenyma z vody, to je mytus hodny vymiceni. neni zrovna moc aplikaci, ktery se neridi defaultnim .specs souborem gcc, tudiz ne vsechny progrmay i nadefinuji architekturu a predaji v makefilu gcc ty spravne parametry, aniz by ste pohnul prstem.
Tiskni
Sdílej: