abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    11.7. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 21:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.7. 15:22 | Nová verze

    Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    10.7. 12:55 | Bezpečnostní upozornění

    Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    10.7. 11:55 | Humor

    Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    10.7. 02:11 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 01:11 | Nová verze

    Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    10.7. 00:11 | IT novinky

    Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 388 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: vlastny linux

    19.2.2003 23:48 Robert Necela
    vlastny linux
    Přečteno: 198×
    Dobry den. Po dlhsom uvazovani som sa rozhodol spravit vlastny linux to znamena cely linux sam chcel by som nejaku radu alebo kde najdem navod ako na to viem ze potrebene je vlastne jadro (to dufam ze mam dobre skompilovane ;)) ) gcc a podobne veci ale ako spravit bootovaciu disketu aby mi natiahol ten dany kernel a aby som sa vedel prihlasit do bashu. Ked niekto bude protestovat ze vyrobeny velkymi firmami je lepsi taq mu poviem ze ja to chcem preto spravit pretoze tym sa najrychlejsie naucim ako linux pracuje a co potrebuje na pracu. Dakujem

    Odpovědi

    19.2.2003 23:54 Vladimir Kovarik | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše vlastny linux
    Zdravim. Mozna tohle je ono: http://linuxfromscratch.org/
    20.2.2003 08:22 Zdenek Sl.
    Rozbalit Rozbalit vše vlastny linux
    Ja osobne bych asi sahnul po Slackware.Vlastne je to takova distribuce,kterou uzivatele kompletne stavi sami bez RPM a podobnych podobnych berlicek. Take Gento Linux bude presne pro Ladice. PS: Slackware mne zajima a hodlam se jim zabyvat,zatim,ale MDK9 :-)
    20.2.2003 11:18 Tomáš Hála | skóre: 39 | blog: blog
    Rozbalit Rozbalit vše vlastny linux
    http://en.tldp.org/HOWTO/Bootdisk-HOWTO/
    20.2.2003 11:55 MarS
    Rozbalit Rozbalit vše vlastny linux
    K tomuhle howto bych mel dotaz..povedlo se vam podle nej vytvorit dvoudisketovou startovacku? (1disk - jadro, 2disk - ramdisk) Zkousel jsem to nekolikrat, jadro bez problemu nabootovalo, ale uz nenacetlo ramdisk.
    CIJOML avatar 20.2.2003 12:29 CIJOML | skóre: 58 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše vlastny linux
    nejsnazsi je primo na disketu napalit vmlinuz a nemate problem - kdyz si jadro kompilujete sam, bez problemu se vejdete na 1.44 disketu - potom nepotrebujete zadny 2 diskety a jakkoliv sachovat
    20.2.2003 23:11 rudolf
    Rozbalit Rozbalit vše vlastny linux
    jen zopakuju recene a vyzdvihnu z meho pohledu podstatne:

    projekt linux from scratch - cili "linux od nuly" - to je asi to, co hledate.

    neco podobneho je i gentoo, ktere ma 3 urovne instalace, ze kterych si muzete vybrat a urcit si tak, jak moc si to vyrobite a zkonfigurujete sam ...

    nutnou podminkou je znalost anglictiny :-)

    21.2.2003 00:21 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše vlastny linux

    jj. presne tak. ja bych jen dodal, ze jeste k tomu pokud se potrebujes na disku vytocit malinkym prvnim systemem ze kteryho si bude vyrabet statickyho molocha podle kapitoly 5 (lfsbook3.3-), tak se mi osvedcil zipslack 8 mozna by sel i starsi.

    staci vzit zipslack + jadro proti kteremu je kompilovana glibc a placnout linux/include/asm-(i386) spolu s linux/include/linux do /usr/include (mozna do toho jadra jeste pred tim zkopirovat .config a udelat "make include/linux/version.h"), pak do toho naplacat ncurses, aby se dalo jadro rozume konfigurovat v menuconfigu aby nechybely hlavickovy soubory (n)curses.
    flaknout do toho bison, flex, autoconf, aby se v tom dalo zkompilovat i neco dalsiho a muzes zacit presne podle lfs.

    BTW nevim v jakym stavu je ted aLFS, ale pokud se chces jen ucit a to tak, ze rychle, tak mozna postaci procist prikazy z automatic-LFS ci jak se ten projekt jmenuje(jmenoval).

    21.2.2003 00:00 Vasek | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše vlastny linux
    Já jsem si udržuji takovou svoji vlastní distribuci tak, že jsem nejdříve nainstaloval Slackware 8.1 bez žádných aplikací tj. bez X, Apache - nic. Nainstaloval jsem si tam pouze nezbytně nutné věci, abych mohl překládat (tedy bash, vi, základní programy přík. řádky, překladač gcc a potřebné knihovny, make atd...). Vše ostatní stahuju a překládám ze zdrojáků (nový kernel, X, KDE 3.1, .....) Přemýšlel jsem že zkusím postavit systém dle již zmiňovaného "linux from cratch", ale myslím si, že takto nainstalovaný základ ze Slackware je dostatečně čistý. Jinak si myslím, že stavba vlastního linuxu sice stojí dost času, zejména hledáním informací. Ale člověk pak nemá divný pocit, když se např. podívá do svého /etc adresáře, že tam má 70% zbytečností, jak je to po nainstalování dnešních mamutích distribucí. A navíc se mi líbí, že kód aplikací je optimalizován přímo pro můj typ hardware.
    21.2.2003 00:28 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše vlastny linux

    tak tadle cast s tema optimalizcema varenyma z vody, to je mytus hodny vymiceni. neni zrovna moc aplikaci, ktery se neridi defaultnim .specs souborem gcc, tudiz ne vsechny progrmay i nadefinuji architekturu a predaji v makefilu gcc ty spravne parametry, aniz by ste pohnul prstem.

    • 1. naucte se jak zmenit specs soubor gcc aby to defaultne kompilovalo optimalizovny kod i v pripade, ze se na nejaky optimalizace autor vybodne
    • 2. definujte promenny prostredi ktery gcc pouziva
    • 3. zkontrolujte makefile pred kompilaci aspon jako "make -n" a prohlidnete si co se ve skutecnosti bude dit

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.