Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Dobrý den,
když se pomocí příkazu su "stanu rootem" a chci v Emacsu editovat nějaký soubor, který vyžaduje administrátorská práva, tak dostanu chybovou hlášku:
LostHeaven:/etc/X11# emacs xorg.conf Xlib: connection to ":0.0" refused by server Xlib: No protocol specified
emacs: Cannot connect to X server :0.0. Check the DISPLAY environment variable or use `-d'. Also use the `xhost' program to verify that it is set to permit connections from your machine.
Zkusil jsem trochu hledat a našel jsem mimo jiné tento odkaz:
http://www.linuxquestions.org/questions/showthread.php?t=170147
Pochopil jsem z toho, že je problém s právy a řešit se to dá buď přes program xhost, nebo přihlášením se jako "čistý" root.
Mohl by mi prosím někdo dát nějaký odkaz na dokumentaci, která tuto problematiku popisuje? Jsem z toho docela dost zmatený, protože když otevřu tentýž soubor ve Vim, tak se otevře bez problémů.
Pokud je problém s přístupovými právy k xorg, tak by teoreticky mělo být mělo být jedno v jakém editoru se daný soubor otevře.
S pozdravem Jack Hokusxhost
. Uvoľnenie tej politiky môžeš urobiť spustením xhost +
, čím dovolíš prístup k svojmu X displeju komukoľvek. (ak X server nedostal parameter -nolisten
, možno povoliť prístup len z nejakého stroja)
Druhou variantou je odhlásiť sa a prihlásiť sa ako root (resp. spustiť novú session a v nej sa prihlásiť ako root). Tým pádom má root automaticky prístup k displeju a môže pustiť ľubovoľnú X aplikáciu. Bežať X resp. GUI prostredie pod rootom - to sa spravidla nerobí.
IMHO najsprávnejšie riešenie je použiť negrafický editor.
#env |grep DISPLAYserver LostHeaven - fanda mafie ? ;) m
LostHeaven:/etc/X11# env |grep DISPLAY DISPLAY=:0.0Stran té Mafie, máte pravdu. Škoda, že nejsem na grafiku, docela by se mi líbilo nějaké takové téma. Jack
sux
.. xhost +localhost
nepomohol ?
sux
a pak misto su -
udelate sux -
, ktery vse potrebne nastavi
Tiskni
Sdílej: