Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Dobrý den,
když se pomocí příkazu su "stanu rootem" a chci v Emacsu editovat nějaký soubor, který vyžaduje administrátorská práva, tak dostanu chybovou hlášku:
LostHeaven:/etc/X11# emacs xorg.conf Xlib: connection to ":0.0" refused by server Xlib: No protocol specified
emacs: Cannot connect to X server :0.0. Check the DISPLAY environment variable or use `-d'. Also use the `xhost' program to verify that it is set to permit connections from your machine.
Zkusil jsem trochu hledat a našel jsem mimo jiné tento odkaz:
http://www.linuxquestions.org/questions/showthread.php?t=170147
Pochopil jsem z toho, že je problém s právy a řešit se to dá buď přes program xhost, nebo přihlášením se jako "čistý" root.
Mohl by mi prosím někdo dát nějaký odkaz na dokumentaci, která tuto problematiku popisuje? Jsem z toho docela dost zmatený, protože když otevřu tentýž soubor ve Vim, tak se otevře bez problémů.
Pokud je problém s přístupovými právy k xorg, tak by teoreticky mělo být mělo být jedno v jakém editoru se daný soubor otevře.
S pozdravem Jack Hokusxhost
. Uvoľnenie tej politiky môžeš urobiť spustením xhost +
, čím dovolíš prístup k svojmu X displeju komukoľvek. (ak X server nedostal parameter -nolisten
, možno povoliť prístup len z nejakého stroja)
Druhou variantou je odhlásiť sa a prihlásiť sa ako root (resp. spustiť novú session a v nej sa prihlásiť ako root). Tým pádom má root automaticky prístup k displeju a môže pustiť ľubovoľnú X aplikáciu. Bežať X resp. GUI prostredie pod rootom - to sa spravidla nerobí.
IMHO najsprávnejšie riešenie je použiť negrafický editor.
#env |grep DISPLAYserver LostHeaven - fanda mafie ? ;) m
LostHeaven:/etc/X11# env |grep DISPLAY DISPLAY=:0.0Stran té Mafie, máte pravdu. Škoda, že nejsem na grafiku, docela by se mi líbilo nějaké takové téma. Jack
sux
.. xhost +localhost
nepomohol ?
sux
a pak misto su -
udelate sux -
, ktery vse potrebne nastavi
Tiskni Sdílej: