Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Rozhodl jsem se pro shapovani pouzit IMQ, vsechno probehlo s pomoci manualu OK az na to dmerovani.
Mám kernel 2.6.21.1, iptables 1.3.7 a nejnovější patche IMQ
a takto už vypada samotna chybova hlaska:
# iptables -t mangle -A POSTROUTING -o eth0 -j IMQ --todev 0 iptables: No chain/target/match by that name
Googlovanim jsem nasel to, ze musim mit zkompilovany modul CONFIG_IP_NF_TARGET_IMQ, ovsem ten mam:
# cat .config | grep IMQ CONFIG_IP_NF_TARGET_IMQ=y # CONFIG_IP6_NF_TARGET_IMQ is not set CONFIG_IMQ=m # CONFIG_IMQ_BEHAVIOR_AA is not set CONFIG_IMQ_BEHAVIOR_AB=y # CONFIG_IMQ_BEHAVIOR_BA is not set # CONFIG_IMQ_BEHAVIOR_BB is not set CONFIG_IMQ_NUM_DEVS=2
Dale jsem ze zoufalosti bezuspesne prohledaval internet az me napadlo kouknout do samotnyho modulu, nekde u jeho konce jsem narazil na nasledujici radky:
obj-$(CONFIG_IP_NF_TARGET_REJECT) += ipt_REJECT.o obj-$(CONFIG_IP_NF_TARGET_TOS) += ipt_TOS.o obj-$(CONFIG_IP_NF_TARGET_ECN) += ipt_ECN.o +obj-$(CONFIG_IP_NF_TARGET_IMQ) += ipt_IMQ.o obj-$(CONFIG_IP_NF_TARGET_MASQUERADE) += ipt_MASQUERADE.o obj-$(CONFIG_IP_NF_TARGET_REDIRECT) += ipt_REDIRECT.o obj-$(CONFIG_IP_NF_TARGET_NETMAP) += ipt_NETMAP.o
Mno tak jsem vsechno co tam bylo taky natah do kernelu, ale vysledek je porad stejnej, iptables to ne a ne smerovat
Kdyz by nekdo vedel co a jak, budu vdecnej i za informaci jak k tomu prisel
iptables v1.3.7: Couldn't load target `IMQ':/usr/local/lib/iptables/libipt_IMQ.so: cannot open shared object file: No such file or directory Try `iptables -h' or 'iptables --help' for more information.Ovsem tu iptables nevypise...
CONFIG_IP_NF_MANGLE=y
Tiskni
Sdílej: