abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2000 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: fyzické umístění shaping serveru

    17.5.2007 17:53 Karel Borkovec | skóre: 28 | blog: HP_NX9010 | Tábor
    fyzické umístění shaping serveru
    Přečteno: 904×
    Dobrý den, v sítí máme router, který je zároveň bránou do internetu. Nyní chci postavit samostatný stroj, který se bude starat o traffic shaping a pocitani dat... Řeším otázku kam do topologie umístit ten stroj?

    Musí přes něj "téct" veškerá data, to je jasné. Napadlo mě, že bych ho zapojil přímo před stávající router a nastavil no shaping stroji stávající IP současného routeru (a na něm samozřejmě nějakou jinou), ale tím pádem by oba stroje routovali a byla na nich NATka. To se mi moc nezdá.

    Otázka tedy zní: jak tohle co nejefektivněji vyřešit?

    Odpovědi

    17.5.2007 20:53 Jan Včelák | skóre: 28 | blog: Fcelda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: fyzické umístění shaping serveru

    Když už to má být na odlišných strojích, tak bych to řešil takto:

    internet -> router -> accounting -> lokální síť

    Tak nemusí na accounting nutně běhat NAT - myslím, že řešením je ARP proxy, ale nikdy jsem to nepoužíval zatím. Tady někde by to mělo být popsáno: FAQ sítě.

    Max avatar 17.5.2007 21:05 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: fyzické umístění shaping serveru
    Internet => router => shaping => lokální síť

    Na shapingu nemusí být nutně nat, stačí prostě všechny pakety přeposílat na venkovní rozhraní a tím to hasne. Prostě forward packetů (bridge apod. věci). Když by jsi dal shapping server mezi router a internet, tak by ti zkomplikoval život nat ;-) a navíc by to z hlediska bezpečnosti nebylo moc dobrý ...
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    13.10.2007 23:43 Karel Borkovec | skóre: 28 | blog: HP_NX9010 | Tábor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: fyzické umístění shaping serveru
    Tak jsem nastavil bridge, ktery funguje bezvadne. Na shaping jsem se rozhodl pouzit prometheus, ale zjistil jsem ze s bridgem to asi nepujde, jelikoz prometheus vyzaduje nastavit LAN i WAN rozhrani, ale ja mam nyni pouze br0 rozhrani.

    Otazka tedy zni: pujde to pomoci bridge nebo musim na forward paketu pouzit jiny nastroj, v tom pripade prosim poradte jaky? Pujde arp proxy?
    the.max avatar 14.10.2007 00:25 the.max | skóre: 46 | blog: Smetiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: fyzické umístění shaping serveru
    jestli chces shapovat bridge, koukni na www.mikrotik.com a vyzkousej routeros. je tam jednodenni zkusebni verze. ja osobne to pozuivam na vsech APckach a prave i shapovani. router mam uz na linuxu. Asi bych to tu nemel rikat, ale da se najit verze 2.9.27 ktera je crackla, ale na druhou stranu, pro cene cca 600kc si myslim ze nema cenu resit starou cracklou verzi, ale radeji ocenit praci vyvojaru a koupit si licenci. Kone ckoncu je to stejne postavene na linuxu. soce je to uz dost prepsane, ale puvodne to byl linux;-)
    KERNEL ULTRAS Fan Team || Sabaton - nejlepší učitel dějepisu || Gentoo - dokud nás systemd nerozdělí.
    14.10.2007 12:44 Karel Borkovec | skóre: 28 | blog: HP_NX9010 | Tábor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: fyzické umístění shaping serveru
    Dekuji za reakci, ale tohle neni reseni problemu, ale pouze zpusob jak ho obejit a to se mi nechce...
    the.max avatar 14.10.2007 16:33 the.max | skóre: 46 | blog: Smetiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: fyzické umístění shaping serveru
    no ja to povazui za reseni, nebot to dela presne to co chces, je to jednoduse spravovatelne a ma to hafo dalsich veci ktery se hodi a ktery rozchodit na linuxu, nebo je jen nakonfigurovat, tak casove to vyjde mnohem draz nez zminenych 600kc za licenci;-)
    KERNEL ULTRAS Fan Team || Sabaton - nejlepší učitel dějepisu || Gentoo - dokud nás systemd nerozdělí.
    14.10.2007 18:51 magnum
    Rozbalit Rozbalit vše Re: fyzické umístění shaping serveru
    nerozumiem naco je tam bridge - da sa to normalne routovat na gateway akurat tomu stroju by som dal ip z uplne ineho segmentu...
    
    internet -> gateway-router/nat    -> shapper-router            -> localna siet
                ver.ip.x.x-10.0.0.0/8 -> 10.0.0.0/8-192.168.0.0/24 -> 192.168.0.0/24
    
    ako tu niekto pisal ak to uz musi byt na oddelenych strojoch...
    16.10.2007 11:29 Karel Borkovec | skóre: 28 | blog: HP_NX9010 | Tábor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: fyzické umístění shaping serveru
    Pokud tomu spravne rozumim, tak je to presne to co nechci udelat... Na stavajici gateway-router/nat totiz bezi sluzby, na ktere je treba se pripojovat...

    Nic jineho mi ale nezbyde nez to nastavit, tak jak navrhujes Ty a potrebne sluzby presmerovat pomoci iptables na stavajici gateway... Proto sem chtel pouzit bridge, aby se nemuselo nastavovat presmerovani a vse by zustalo, tak jak ma...

    Problem s bridgem: Neni problem na rozhrani br0 shapovat download a pocitat prenesena download data pomoci promethea, ale pokud se snazim to same s uploadem na rozhrani ETHx, tak to nefunguje, tak jak ma... Nevedel by nekdo proc?
    14.10.2007 19:16 Johny99
    Rozbalit Rozbalit vše Re: fyzické umístění shaping serveru
    My mame taky router, ale shaping a pocitani delame primo na routeru (serveru). Je to delane klasicky pomoci HTB, akorat to nepocita na urovni IP adres, ale na urovni MAC adres (in/out). Jednou za den se pres cron spusti script, ktery mi prenosy stahne na mysql server a tam si s tim muzu delat co chci. :-) Jinak z hlediska umisteni je potreba mit shaper mezi routerem a siti. Osobne bych to zapojil v rezimu bridge (neni pak treba resit NAT ani jine blbiny) a pocital pomoci HTB bud podle zdrojove/cilove IP nebo podle zdrojove/cilove MAC.

    Johny
    14.10.2007 22:49 pepa_z_depa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: fyzické umístění shaping serveru
    to johny99:

    A můžete mě říct kolik uživatelů a jaký datový tok Vám přes tohle řešení teče?
    14.10.2007 23:52 Johny99
    Rozbalit Rozbalit vše Re: fyzické umístění shaping serveru
    Můžu. :-) Celkem se shapuje něco přes 100 uživatelů a datový tok je 10 Mbit v obou směrech. Server (router, shaper, web, ftp) je P4 2.4 GHz (1 jádro - je mu už 5 let), 1 GB RAM.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.