Byla vydána nová verze 13.8 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
Otevřená certifikační autorita Let’s Encrypt v příspěvku na svém blogu představila své nové databázové servery. Hardware: 2U rack server Dell EMC PowerEdge R7525, CPU 2x AMD EPYC 7542, Memory 2TB 3200MT/s, Storage 24x 6.4TB Intel P4610 NVMe SSD. Software: OpenZFS a MariaDB s InnoDB.
Článek systemd pro vývojáře: lokální vývojové servery v systemd na MojeFedora.cz doporučuje vývojářům používání systemd k ovládání svých projektů pomocí "systemctl --user".
Vyšla nová verze souborového manažera Midnight Commander 4.8.26. Mezi hlavní novinky patří zachování obsahu příkazové řádky při přepínání panelů pomocí Ctrl+O, stíny okolo dialogových oken jako v Norton Commanderu a dalších (vytvořeno autorem zprávičky), podpora jakkoli dlouhých názvů souborů a spousta dalších drobnějších věcí.
Projekty Elasticsearch a Kibana změní s verzí 7.11 licenci. Už se nebude jednat o open source software. Důvodem změny licence byl spor se společností AWS (Amazon Web Services). AWS na změnu licence odpovídá vlastním forkem. Vycházet bude z verze 7.10 a zůstane pod open source licencí Apache.
Lidé ze společnosti Corellium se včera na Twitteru pochlubili screenshotem Ubuntu na Apple Siliconu aneb zprovoznili Ubuntu na počítači Apple s novým ARM procesorem M1. CTO jej už používá k vývoji ve svém herním křesle s 49 palcovým monitorem. Dnes byly na blogu Corellium publikovány detaily a pro případné zájemce i návod a obraz ke stažení. Upravili obraz Ubuntu pro Raspberry Pi.
Rodina počítačů Raspberry Pi se rozšířila o jednočipový počítač Raspberry Pi Pico v ceně 4 dolary s vlastním procesorem RP2040. Představení na YouTube.
Společnost Red Hat na svém blogu oznámila, že Red Hat Enterprise Linux (RHEL) bude možné provozovat zdarma na 16 serverech.
Pod společným názvem DNSpooq byly zveřejněny informace o 7 bezpečnostních chybách v DNS caching a DHCP serveru dnsmasq. Jedná se o cache poisoning (CVE-2020-25686, CVE-2020-25684, CVE-2020-25685) a buffer overflow (CVE-2020-25687, CVE-2020-25683, CVE-2020-25682, CVE-2020-25681). Jejich kombinací lze dosáhnout závažnosti CVSS 9.8. Chyby jsou opraveny v dnsmasq 2.83.
Byla vydána nová stabilní verze 19.07.6 (Changelog) linuxové distribuce primárně určené pro routery a vestavěné systémy OpenWrt (Wikipedie). Řešena je také řada bezpečnostních chyb. Především v dnsmasq (DNSpooq).
# RadioLAN card /sbin/isapnp /etc/isapnp.conf /sbin/insmod /usr/lib/rlmod.o io=0x0240 irq=5 CardType=4 /usr/local/bin/rl2cfg dev eth1 sta domain 0 /usr/local/bin/rl2cfg dev eth1 secid ****** /usr/local/bin/rl2cfg dev eth1 channel 1 sub 1Nastaveni interfacu a routovani je normalka ...
/sbin/isapnp /etc/isapnp.confmusí být něco jiného? Nějaký podobný skript tam jistě už bude, nějak to přece nabíhat musí. Stačí mi tedy zálohovat si ovladač rlmod.o? Nebo i jádro? S ním se snad nic nedělalo, myslím že je původní od instalace. Pokud jde o rc skripty: když ho uložím např. do /etc/rc.d/init.d (RedHat 7.0), tak si ho systém bude automaticky načítat?
/lib/modules/2.2.16-22/net/rlmod.o /usr/bin/proxcfg /usr/bin/proxnet /usr/bin/testlintakže ty si uložím. Musím to tak udělat, protože nemám dosud žádné zkušenosti s kompilováním a nechci se na tom zablokovat. Následujícím souborem /etc/modules.conf se ten modul aktivuje?:
alias eth0 rtl8139 alias parport_lowlevel parport_pc alias eth1 rlmod post-install /usr/bin/proxcfg eth1 sta secid "******" name me_jmeno_u_providera roam disable peer-to-peer onPořád nemůžu objevit nějaký startovací skript, který by jádru říkal, že si má modul rlmod.o načíst, tak je to asi tenhle? Z ostatního si zálohuju vše co jste mi napsali. Všechny doporučené odkazy jsem si už také četl.
alias eth1 rlmodv předchozím příspěvku? Nebo musím ještě někam vkládat příkaz insmod?
Tiskni
Sdílej: