Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
/hda1 - FAT32 - win98 /hda2 - NTFS - winXP /hda3 - FAT32 - data /hdb1 - ext3 - / (kořen ubuntu linuxu) /hdb2 - ext2 - /home /hdb3 - swapTakto disky vypadají po instalaci Ubuntu, když instalace skončila tak jsem samo restartoval, a ejhle čekalo mne nemilé překvapení, v podobě chybové hlášky zavaděče GRUB
Error 21
# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS # on /dev/hda1 title Microsoft Windows XP Professional root (hd0,0) savedefault makeactive chainloader +1Nejsem si jist, zda je správně nastaven root. Neměl by být spíše (hd0,1), když jsou winXP na /hda2? Proc neni v seznamu spusteni Win98? Předem díky za odpovědi.
pokud budeš mít vlastní oddíl na /boot (bod B) tak ti nic nebrání v bootování XP. jen si dej pozor na vypečenou volbu makeactive ;). K bodu A: afaik samotný zkopírování /boot nepomůže, musíš GRUB znovu nainstalit, ale s přístupem na FAT32 by imho neměl bejt problém. Proč GRUB nemůže mountnout disk nevím, zkus si pročíst třeba tohle
windows root>\system32\hal.dll chybí a nebo je poškozentak budu rád. Uvažuji co se vlastně stalo, a mám tuto úvahu: proč, když zvolím v start menu GRUBu winXP naběhne bootloader XP, myslel jsem, že byl uložen na /hda1 tudíž bude přepsán GRUBem? Takto to vypadá, že je umístěn na /hda2, pak ale nechápu, že v konfiguraci GRUBu menu.lst je XP na (hd0,0), což odpovídá /hda1 Předem dík za jakoukoliv informaci
zavaděč může kromě boot sektoru oddílu bejt v MBR. kam jsi ten GRUB nainstalil? jestli na hda1, tak sis možná přepsal něco, co windows potřebujou k bootu. když už jsi vytvořil ten novej oddíl na /boot, tak jsi měl nainstalit GRUB na něj (je primární, šlo by bootovat přímo z něj). btw jestli ti v menu.lst něco nesedí, tak si ho můžeš zeditovat. to, že tam nějakej instalátor něco vygeneroval, neznamená, že to je nutně správně.
Tiskni
Sdílej: