Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Ahoj, potýkám se s podivným problémem. V ArchLinuxu jsem nainstaloval Beryl + XGL podle návodů z wiki, vše by mělo být správně. Mám tam spouštění XGL z KDM (jako nová položka). Když si dám teď spustit novou relaci, tak mi ta s XGL normálně naběhne, ale beryl z neznámého důvodu padá. Co je divnější, pokud současnou relaci ukončím a dám spustit novou s XGL, tak už splash je divných barvách a pak i celé naběhnuvší prostředí. Je to takové jako ve stupních šedi, do toho to někde vypadá jak v 16i barvách a k tomu navrch tam jsou různá místa v normálních barvách (všechna tato "místa" by se dala hodnotit jako obdelník). Kostka se podle mého názoru ale točí, ale spoň co jsem dokízal posoudit z toho podivného uskupení barviček.
Mám to na Thinkpad T41, takže tam je nějaká ATI radeon (pokud by to bylo důležité, tak zjistím přesný typ). X mi teď běží s ovladačem radeon (mohl by to být problém?), fglrx mi z nějakého podivného důvodu nejede. Díky za podněty
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni Sdílej: