Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
/proc/net/route
. V dokumentaci k jadru (konkretne v Documentation/net
), kde bych cekal presny popis souboru v /proc/net
jsem to nenasel. Poradte mi prosim, potrebuji vedet naprosto presne jake hodnoty se v tom sloupci mohou objevit a jejich presny vyznam. Dekuji.
/proc/net/route
je podobný historický relikt jako příkaz route
, takže bych nedoporučoval se jím nějak moc zabývat.
/proc/net/route
. Sakra, preci by to nekde v /proc
melo byt, abych (kdyz pisu treba specializovany script) nemusel volat a nasledne parsovat vystup z ip route show
. Me se na tom prave moc libi, ze to je prehledna tabulka, kde kazdy radek je pevne dan.
ip
, tam uvidíte, jak ty informace získat přímo od jádra.
ip route show
? Jak jsem uz rekl, v nejhorsim ten vystup rozparsuju, s tim nemam problem, ale je to takove... inu, nelibi se mi to. Prijde mi to dost neciste. Napriklad jsem si vsiml, ze verze ip
co je v Debian/Sarge se mirne ve vystupu lisi od verze co je v Debian/Etch (konkretne ip neigh
u verze co je v Etchi vypisuje stavy velkymi pismeny - "STALE" apod.) Nikdo mi nezaruci, ze se v pristi verzi programu nezmeni nejak i vypis rout a muj script neprestane tim padem fungovat... Dekuji.
U (route is up) H (target is a host) G (use gateway) R (reinstate route for dynamic routing) D (dynamically installed by daemon or redirect) M (modified from routing daemon or redirect) A (installed by addrconf) C (cache entry) ! (reject route)teda takto tie flags vypisuje program (prikaz) route... neviem presne ako su namaskovane na cisla, ktore sa nachadzaju v /proc/net/route... ale napr.:
0001 -> U 0003 -> UGneviem ci ti to nejako pomohlo...
ip route show
. Ale to je presne to, co jsem nechtel delat.
Tiskni Sdílej: