Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
potrebuju presunout Sambu na novy, silnejsi server. Ted to bezi na Sarge a novy server je Etch. Co vsechno mam zkopirovat/prenest aby to fungovalo bez problemu? Mam tam asi 70 useru a potrebuju to udelat bez vetsich vypadku.
Dekuji za kazdou radu.
/etc/passwd
příslušné uživatele (pouze „lidi“, ne systémové účty) a dejte je do nového /etc/passwd
, to samé se skupinami v /etc/group
. Pak také soubory s uživatelskými údaji pro Sambu (pokud nepoužíváte LDAP nebo databázi) – soubory s příponou tdb
. No a pak okopírujte data se zachováním přístupových práv, časů, vlastníků a skupin.
Postupoval bych tak, že bych nejprve zprovoznil nový server i s okopírováním dat, pak bych nový server důkladně otestoval (zkusit ho propojit jen s jedním dalším počítačem-stanicí a otestovat přihlášení, dostupnost dat atd.) Pak bych na někdy naplánoval odstávku, zazálohoval vše ze starého serveru, sesynchronizoval (třeba rsync) data na novém serveru se změněnými daty na původním serveru a servery vyměnil. Pak znovu všechno otestovat a starý server ještě nějakou dobu ponechat vypnutý ale nerozebraný pro případ nouze.
/etc/samba
, soubory s hesly, nastavení tiskáren (na to jsem zapomněl) atd. bývá buď tamtéž nebo /var/lib/samba
. Ale teoreticky to může být kdekoliv, záleží na tom, jak byla samba zkompilována. To by vám měl prozradit příkaz smbd -b | less
net getlocalsid
a net setlocalsid
na novém HW.
Tiskni Sdílej: