Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
potrebuju presunout Sambu na novy, silnejsi server. Ted to bezi na Sarge a novy server je Etch. Co vsechno mam zkopirovat/prenest aby to fungovalo bez problemu? Mam tam asi 70 useru a potrebuju to udelat bez vetsich vypadku.
Dekuji za kazdou radu.
/etc/passwd
příslušné uživatele (pouze „lidi“, ne systémové účty) a dejte je do nového /etc/passwd
, to samé se skupinami v /etc/group
. Pak také soubory s uživatelskými údaji pro Sambu (pokud nepoužíváte LDAP nebo databázi) – soubory s příponou tdb
. No a pak okopírujte data se zachováním přístupových práv, časů, vlastníků a skupin.
Postupoval bych tak, že bych nejprve zprovoznil nový server i s okopírováním dat, pak bych nový server důkladně otestoval (zkusit ho propojit jen s jedním dalším počítačem-stanicí a otestovat přihlášení, dostupnost dat atd.) Pak bych na někdy naplánoval odstávku, zazálohoval vše ze starého serveru, sesynchronizoval (třeba rsync) data na novém serveru se změněnými daty na původním serveru a servery vyměnil. Pak znovu všechno otestovat a starý server ještě nějakou dobu ponechat vypnutý ale nerozebraný pro případ nouze.
/etc/samba
, soubory s hesly, nastavení tiskáren (na to jsem zapomněl) atd. bývá buď tamtéž nebo /var/lib/samba
. Ale teoreticky to může být kdekoliv, záleží na tom, jak byla samba zkompilována. To by vám měl prozradit příkaz smbd -b | less
net getlocalsid
a net setlocalsid
na novém HW.
Tiskni
Sdílej: