Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
-Linux device driver for Realtek Ethernet controllers> This is the Linux device driver released for RealTek RTL8169S/8110S, RTL8169SB/8110SB, and RTL8110SC. -Requirements> - kernel source tree (supported Linux kernel 2.6.x) - compiler/binutils for kernel compilation -Quick install with proper kernel settings> Check whether the built-in driver, r8169.ko, is installed. # lsmod | grep r8169 If it is installed, please remove it. # rmmod r8169 note: If the built-in driver cannot removed by rmmod, please edit /etc/modprobe.conf and comment 'alias eth0 r8169'. Then, remmove it again or reboot your computer. Unpack the tarball : # tar vjxf r8169-6.aaa.bb.tar.bz2 Change to the directory: # cd r8169-6.aaa.bb If you are running the target kernel, then you should be able to do : # make clean modules (as root or with sudo) # make install # depmod -a # insmod ./src/r8169.ko You can check whether the driver is loaded by using following commands. # lsmod | grep r8169 # ifconfig -a If there is a device name, ethX, shown on the monitor, the linux driver is loaded. Then, you can use the following command to activate the ethX. # ifconfig ethX up ,where X=0,1,2,...Podle navodu jsem zadaval prikazy, ale Mandriva nezna prikazy lsmod, rmmod, make ... Jednine co se me podarilo bylo rozbaleni baliku "r8169-6.aaa.bb.tar.bz2" Poradi me nekdo jake prikazy mam pouzit v Mandriva 2007? Proc konzola nezna tyto prikazy? Predem dekuji za jakoukoliv odpoved, protoze bez informaci z netu jsem v Linuxu vyrizenej.
Po instalaci Mandrivy a pokusu o instalaci sitove karty me to napsalo ze je problem ze souborem r8169.cCo to přesně napsalo?
ale Mandriva nezna prikazy lsmod, rmmod, make
U těch prvních dvou jsem si prakticky jistý, že je v systému máte, ale tipoval bych, že se to snažíte spustit jako normální uživatel a ony jsou v adresáři /sbin
, který normální uživatel nemá v cestě (a rmmod
z pochopitelných důvodů stejně nemůže provést). U třetího to bude nejspíš tím, že nemáte nainstalované vývojové nástroje, případně že je na vině extrémně paranoidní nastavení systému (jednou jsem musel něco dělat na Mandrivě s nejpřísnějším nastavením přístupových práv a normální uživatel nemohl spouštět ani překladač céčka, pokud nebyl v nějaké privilegované skupině).
Tiskni
Sdílej: