Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
-Linux device driver for Realtek Ethernet controllers> This is the Linux device driver released for RealTek RTL8169S/8110S, RTL8169SB/8110SB, and RTL8110SC. -Requirements> - kernel source tree (supported Linux kernel 2.6.x) - compiler/binutils for kernel compilation -Quick install with proper kernel settings> Check whether the built-in driver, r8169.ko, is installed. # lsmod | grep r8169 If it is installed, please remove it. # rmmod r8169 note: If the built-in driver cannot removed by rmmod, please edit /etc/modprobe.conf and comment 'alias eth0 r8169'. Then, remmove it again or reboot your computer. Unpack the tarball : # tar vjxf r8169-6.aaa.bb.tar.bz2 Change to the directory: # cd r8169-6.aaa.bb If you are running the target kernel, then you should be able to do : # make clean modules (as root or with sudo) # make install # depmod -a # insmod ./src/r8169.ko You can check whether the driver is loaded by using following commands. # lsmod | grep r8169 # ifconfig -a If there is a device name, ethX, shown on the monitor, the linux driver is loaded. Then, you can use the following command to activate the ethX. # ifconfig ethX up ,where X=0,1,2,...Podle navodu jsem zadaval prikazy, ale Mandriva nezna prikazy lsmod, rmmod, make ... Jednine co se me podarilo bylo rozbaleni baliku "r8169-6.aaa.bb.tar.bz2" Poradi me nekdo jake prikazy mam pouzit v Mandriva 2007? Proc konzola nezna tyto prikazy? Predem dekuji za jakoukoliv odpoved, protoze bez informaci z netu jsem v Linuxu vyrizenej.
Po instalaci Mandrivy a pokusu o instalaci sitove karty me to napsalo ze je problem ze souborem r8169.cCo to přesně napsalo?
ale Mandriva nezna prikazy lsmod, rmmod, make
U těch prvních dvou jsem si prakticky jistý, že je v systému máte, ale tipoval bych, že se to snažíte spustit jako normální uživatel a ony jsou v adresáři /sbin
, který normální uživatel nemá v cestě (a rmmod
z pochopitelných důvodů stejně nemůže provést). U třetího to bude nejspíš tím, že nemáte nainstalované vývojové nástroje, případně že je na vině extrémně paranoidní nastavení systému (jednou jsem musel něco dělat na Mandrivě s nejpřísnějším nastavením přístupových práv a normální uživatel nemohl spouštět ani překladač céčka, pokud nebyl v nějaké privilegované skupině).
Tiskni
Sdílej: