Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
ip link
, ip addr
a tak dále.
Možná nemáte načtené moduly pro vaše síťovky.
eselect rc delete net.eth0
a vytvorit v /etc/init.d/net.eth1
ktere je linkem na net.lo
pridat ho do spuosteni prikazem eselect rc add net.eth1 boot
plus poznamecka gentoo v pripade ze nenajde v /etc/conf.d/net
zadny obsah automaticky spusti dhcp ... samozrejme na ty karty ktere jsou v nekterem runlevelu .... ... a neni vubec spatny napad upresnit v danem konfiguracnim souboru konfiguraci ... pokud chce clovek neco spec ...
Na gentoo sa mi veľmi páči technika use-flags. Každý balíček môže byť kompilovaný s rôznou sadou týchto flagov, čím sa docieli výsledok rôzny od toho, čo poskytuje väčšina distribúcií vo svojich repozitároch. Je bežná prax, že hostingové firmy si na mieru kompilujú zo zdrojákov apache, php, postgres, postfix, a tak podobne, pretože kombinácia parametrov ./configure, ktorú použil zostavovateľ balíčka im nevyhovuje. Tým svoj systém dostanú do stavu podobnému MS Windows, kde sa o bezpečnostné updaty jednotlivých aplikácií musia starať osobitne od updatov zbytku systému. Gentoo toto celkom úspešne rieši použitím use-flags. Zatiaľ som kompilovať mimo portage potreboval len veci, ktoré sa do portage neunúval nikto pridať.
Tiskni
Sdílej: