Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
mkfs.ext3
Podle me delani noveho oddilu neni nutne. Staci si vyrobit soubor o velikosti 512MB a ten predhodit jako swap. Toto reseni ma zase vyhodu, ze swap mohu menit a nemusim reorganizovat rozdeleni disku. Ja to tak delam celou dobu a nemam problem.
Pokud mi napises Email, tak pohledam skriptik, ktery mi swap vyrabi.
Jo a existuje utilitka partition magick, ktera umi zvetsovat/zmensovat disky bez nutnosti jejich vytvareni.
Uz jsem tu svoji davku nasel. Jde to elegantne i bez vytvareni dalsich oddilu. A muzes mit treba 2 swapy jeden pridat a pak druhy ubrat. Tim muzes dynamicky menit velikost swapu za chodu Linuxu.
dd if=/dev/zero of=/I/swap.swp bs=1024 count=262144
mkswap -c /I/swap.swp 262144
swapon /I/swap.swp
Tak nás poučte, když to nám, hloupým, nic neříká… V čem konkrétně je soubor méně bezpečný než partition?
Co se rychlosti týká, všechny důvěryhodné prameny, které se touto problematikou zabývají, shodně uvádějí, že dříve to mělo smysl, ale v současných verzích jádra je mapování vyřešeno efektivněji, takže není-li soubor moc fragmentovaný, je rozdíl zcela zanedbatelný.
Tiskni
Sdílej: