Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp -i $IFACE -d 1.2.3.4 --dport 80 -j DNAT --to 9.8.7.6:80kde $IFACE je interface s IP adresou 1.2.3.4
ssh
.
Ak má domáci počítač neverejnú adresu, tak router ktorý poskytuje preklad adries (NAT) musíš nastaviť tak, aby packety prichádzajúce z 1.2.3.4 na TCP port 80 forwardoval na 5.6.7.8 (lokálna adresa toho domáceho počítača) port 80. Všetky tie lacné NATovacie domáce routre, ktoré som doposiaľ videl, mali takúto možnosť.
A samozrejme, k tomu ten reverzný proxy na 1.2.3.4 je dobrý nápad.
Pokud se člověku nechce do překladu adres, ale na druhou stranu ani do proxy, dobrou práci odvede také rinetd
, který je tak trochu uprostřed.
Mimochodem, proč se tomu vlastně říká reverzní proxy? Vždyť na ní nic reverzního není, je sice na druhé straně, ale není otočená obráceně, aby byl důvod jí říkat reverzní.
Mimochodem, proč se tomu vlastně říká reverzní proxy? Vždyť na ní nic reverzního není, je sice na druhé straně, ale není otočená obráceně, aby byl důvod jí říkat reverzní.Tou samou otázkou jsem při psaní komentáře sám sebe znejistěl tak, že jsem se radši podíval na Wikipedii, zda se tomu opravdu říká reverzní proxy. Tam je název vysvětlován podle směru trafficu – „normální“ („dopředná“) proxy je pro odchozí provoz, „reverzní“ pro příchozí. Jsou i divnější názvy
Tiskni
Sdílej: