abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2001 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: mt, tar a páska Travan

    18.9.2007 21:19 Jakub C. Gelion | skóre: 1
    mt, tar a páska Travan
    Přečteno: 1123×
    Zdravím přátelí,

    potřeboval bych poradit od zkušeňějších. Zdědili jsme páskovou jednotku Travan a tak jsem ji chtěl využít na zálohování. Podařilo se mi ji v pohodě připojit a zkoušel jsem tuto sekvenci příkazů.:
    # mt -f /dev/st0 status
    SCSI 2 tape drive:
    File number=0, block number=0, partition=0.
    Tape block size 512 bytes. Density code 0x47 (TR-5).
    Soft error count since last status=0
    General status bits on (41010000):
     BOT ONLINE IM_REP_EN
    # mt -f /dev/st0 erase
    
    # mt -f /dev/st0 rewind
    
    # tar -cvf /dev/st0 /mnt/userspace/users/admin/zkouska
    tar: Removing leading `/' from member names
    /mnt/userspace/users/admin/zkouska/
    /mnt/userspace/users/admin/zkouska/ŠVP - IVA + DÁŠA.doc
    /mnt/userspace/users/admin/zkouska/lada.doc
    /mnt/userspace/users/admin/zkouska/školička.doc
    /mnt/userspace/users/admin/zkouska/NovýTextový dokument.txt
    /mnt/userspace/users/admin/zkouska/školička - leták 2007.doc
    /mnt/userspace/users/admin/zkouska/Prezentace1.ppt
    /mnt/userspace/users/admin/zkouska/PRACOVNÍ PORADA 3.9..doc
    /mnt/userspace/users/admin/zkouska/Plán akcí na rok 2007.doc
    
    # mt -f /dev/st0 tell
    At block 0.
    
    # tar -tvf /dev/st0
    
    # mt -f /dev/st0 status
    SCSI 2 tape drive:
    File number=0, block number=0, partition=0.
    Tape block size 512 bytes. Density code 0x47 (TR-5).
    Soft error count since last status=0
    General status bits on (41010000):
     BOT ONLINE IM_REP_EN
    
    
    Páska se točí, jako by opravdu něco dělala. Žádné chybové hlášky. Ale přes to se zdá, že na pásce nic není. Nevíte co by měl příkaz "mt status" říkat po provedené záloze?

    Budu vděčný za každou radu

    Jakub C. Gelion

    Odpovědi

    18.9.2007 21:33 Opium | skóre: 14 | blog: drugz | -cenzura-
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mt, tar a páska Travan
    jen poznamka, namísto st0 používej nst0.
    18.9.2007 21:51 Opium | skóre: 14 | blog: drugz | -cenzura-
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mt, tar a páska Travan
    jeste me napada, * neni kazeta ve stavu read-only, ale software to nezjistí? * jaké je nastavení mechaniky? * zkus nastavit velikost bloku na 0 (mt -f /dev/nst0 setblk 0). Potom mrkni na param stoptions, je toho hafo na nastavování, ale jasný je že by mechanika měla běžet bez nastavování už od začátku.Ale jak rikam, pouzivej radsi nst0, treba ses sekl a prepsal si data?? Kdyztak mam nedlouho DDS-3, mohl bych testovat neco u sebe...tak se kdyztak ozvi na mailu...
    18.9.2007 21:55 Jakub C. Gelion | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mt, tar a páska Travan
    ReadOnly není, to by status vypsal, mám už vyzkoušeno.

    Jinak: # mt -f /dev/nst0 setblk 0 /dev/nst0: Input/output error
    18.9.2007 22:09 Opium | skóre: 14 | blog: drugz | -cenzura-
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mt, tar a páska Travan
    aha to já zas na datce velikost bloku můžu změnit, ale potom nemůžu zapisovat, no ta podpora asi není moc dobrá...neva.
    18.9.2007 21:52 Jakub C. Gelion | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mt, tar a páska Travan
    To trochu pomohlo ale pořád z toho nemůžu vydojit výpis.
    # mt -f /dev/nst0 erase
    
    # mt -f /dev/nst0 rewind
    
    # tar -cvf /dev/nst0 /mnt/userspace/users/admin/zkouska
    tar: Removing leading `/' from member names
    /mnt/userspace/users/admin/zkouska/
    /mnt/userspace/users/admin/zkouska/ŠVP - IVA + DÁŠA.doc
    /mnt/userspace/users/admin/zkouska/lada.doc
    /mnt/userspace/users/admin/zkouska/školička.doc
    /mnt/userspace/users/admin/zkouska/NovýTextový dokument.txt
    /mnt/userspace/users/admin/zkouska/školička - leták 2007.doc
    /mnt/userspace/users/admin/zkouska/Prezentace1.ppt
    /mnt/userspace/users/admin/zkouska/PRACOVNÍ PORADA 3.9..doc
    /mnt/userspace/users/admin/zkouska/Plán akcí na rok 2007.doc
    
    # mt -f /dev/nst0 tell
    At block 961.
    
    # tar -tvf /dev/nst0
    
    # mt -f /dev/nst0 status
    SCSI 2 tape drive:
    File number=1, block number=-1, partition=0.
    Tape block size 512 bytes. Density code 0x47 (TR-5).
    Soft error count since last status=0
    General status bits on (9010000):
     EOD ONLINE IM_REP_EN
    
    
    Je teda pravda, že se trochu ztrácím v pohybu po pásce.
    18.9.2007 21:55 Opium | skóre: 14 | blog: drugz | -cenzura-
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mt, tar a páska Travan
    teď po tomhle by stačil mt -f /dev/nst0 rewind, jsi na konci souboru, a potom tar tvf /dev/nst0...mělo by to jít. pásku nemusíš pořád mazat příkazem erase...to jen v nejnutnějším...zbytečně to zdržuje.
    18.9.2007 21:59 Jakub C. Gelion | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mt, tar a páska Travan
    Zkoušel jsem a nic:
    # mt -f /dev/nst0 rewind
    
    # tar -tvf /dev/nst0
    
    # mt -f /dev/nst0 tell
    At block 20.
    
    Příkaz tell ukazuje na blok 20. Neměla by tam být nula?
    18.9.2007 22:05 Opium | skóre: 14 | blog: drugz | -cenzura-
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mt, tar a páska Travan
    nula ne, to bys musel pásku převinout (rewind) aby tam byla nula. vypadá to na to že je asi páska poškozená nebo je zaprášená mechanika. v nejhorším když s tím nic neuděláš tak si kup hp dds-3 mechaniku a páska stojí 107Kč oproti cca 1300kč pro travan 5.
    18.9.2007 22:11 Jakub C. Gelion | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mt, tar a páska Travan
    Mě právě není jasné, v které části na pásce se musím nacházet, abych si dal vypsat archiv. Na začátku nebo na konci archivu?

    S tím prachem je to možné, už se rok nepoužívala. Zkusím se podívat, jestli se v ní neusídlili mravenci.
    18.9.2007 22:14 Opium | skóre: 14 | blog: drugz | -cenzura-
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mt, tar a páska Travan
    musíš pásku převinout abys mohl přečíst první soubor. představ si to jako VHS, je to to samé - pokud chceš film vidět celý, musíš ho spustit převinutý...je to obrazně částečně něco stejného jako to VHS.
    18.9.2007 22:22 Opium | skóre: 14 | blog: drugz | -cenzura-
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mt, tar a páska Travan
    S tím prachem je to možné, už se rok nepoužívala. Zkusím se podívat, jestli se v ní neusídlili mravenci.
    prý DAT DDS-2 vydrží cca 3 roky, potom umře, ale nějaké drží i 10 let... na prach jsou streamery náchylné. Když už budeš mít mechaniku otevřenou, můžeš zkusit vyčistit čtecí hlavu lihem na kousku vaty (nejlépe ty čistící tyčky do uší). snaž se vyhnout oleji v okolí kde se pohybuje samotná páska, jinak ale ozubená kolečka a šneky trošku potři, vazelínu na podavač.
    18.9.2007 22:34 Jakub C. Gelion | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mt, tar a páska Travan
    Asi to tak udělám, ale ne teď. Páska je totiž 2 km daleko a já to zkouším přes SSH.

    Děkuji za rady. Já to už dneska zapíchnu a půjdu si pustit Futuramu. Před spaním si pak přečtu ten seriál z Linuxzone ať nejsem tak mimo mísu :-)

    Pokud se mi podaří pokročit, napíšu to sem. To kdyby to někdo hledal v budoucnu.

    Dobrou noc
    18.9.2007 22:37 Opium | skóre: 14 | blog: drugz | -cenzura-
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mt, tar a páska Travan
    Futurama LOL ať se dobře usíná. Dobrou.
    18.9.2007 22:13 Opium | skóre: 14 | blog: drugz | -cenzura-
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mt, tar a páska Travan
    zkus tenhle příkaz na začátku pásky:
    dd if=/dev/zero of=/dev/nst0 bs=512 count=22 && mt -f /dev/nst0 rewind && cat /dev/nst0 | grep -v 0
    pokud (POKUD vůbec) to zobrazí nějakou hatlamatilku (rozsypaný čaj), tak je asi něco s páskou, jinak by to mělo být ok.
    18.9.2007 22:18 Jakub C. Gelion | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mt, tar a páska Travan
    # dd if=/dev/zero of=/dev/nst0 bs=512 count=22 && mt -f /dev/nst0 rewind && cat /dev/nst0 | grep -v 0
    22+0 records in
    22+0 records out
    11264 bytes (11 kB) copied, 2,31699 seconds, 4,9 kB/s
    Binární soubor (standardní vstup) odpovídá
    
    Tak nevim, to je asi dobře, ne?
    18.9.2007 22:24 Opium | skóre: 14 | blog: drugz | -cenzura-
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mt, tar a páska Travan
    ano v pořádku, ale pokračovat můžeš s count i dál, možná se něco objeví... :-) jestli máš možnost také nabootovat jiné jádro, tak ho zkus.
    18.9.2007 22:27 Opium | skóre: 14 | blog: drugz | -cenzura-
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mt, tar a páska Travan
    aaaa to sem pos*al. binární nuly totiž cat nezobrazí a tak je asi ani nepředá grepu, nevím ted už opravdu :-D
    18.9.2007 22:00 Opium | skóre: 14 | blog: drugz | -cenzura-
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mt, tar a páska Travan
    Přikládám studijní materiál:
    http://www.linuxzone.cz/index.phtml?idc=208&ids=29
    http://www.abclinuxu.cz/blog/mizoun/2007/8/10/189515
    a nebo zkus program KDat pro KDE. Mnoho zdaru s paskou.
    18.9.2007 22:05 Jakub C. Gelion | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mt, tar a páska Travan
    Děkuji za odkaz na Linuxzone, už ho tisknu.

    Kdat nevyznouším KDE ani Xka na serveru nemám.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.