Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Na portu SMTP server naslouchá a vyjednává spojerní, vlastní komunikace pak běží na vyjednaném portu.To si pletete s
FTP
. SMTP
komunikace s veřejnými servery je vždy na cílovém portu tcp/25 – klient na něj naváže spojení a data (e-mail) se odesílají v rámci tohoto spojení.
tcpdump
em můžete zaznamenat, kdy se spojení přeruší – zda opravdu po začátku odesílání příloh. Zkusil bych také jako přílohu poslat krátký obyčejný textový soubor, s tím by případný antivir měl být rychle hotový. Můžete se také pokusit odeslat e-mail s přílohou přímo z vašeho serveru, nejspíš to bude dělat to samé.
Konfigurace je tedy taková, že v poštovním klientu máte jako SMTP server nastavenou IP adresu vašeho serveru, na které se dělá DNAT a SNAT na SMTP server poskytovatele? Nebo jde o nějaký "amatérský" SMTP server?V klientovi je jako adresa mailserveru nastavena přímo jeho adresa v Internetu. Na mém serveru, který pro klienta potom funguje jako default gateway, je definován SNAT - to je tak proto, aby paket prošel přes síť providera, jehož routery do Internetu propustí pouze pakety z IP adresy mého serveru. Mailserver patří hostingové společnosti, u které je umístěn web organizace a při té příležitosti i mail schránky pro její doménu. Problém jsem už konzultoval s jeho adminem, o žádném nastavení, které by podobný problém tak nějak "zaručeně" způsobovalo, nevěděl. Odeslání krátkého textového souboru a odeslání přímo ze serveru vyzkouším během odpoledne (teď u toho nejsem) a napíšu, co jsem zjistil. Zkusím taky poslat totožný email přes stejný mailserver, ale z jiné sítě.
Tiskni
Sdílej: