Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Dobrý den, chtěl jsem instalovat ovladač hostap k wifi kartě. Kompilace ale pokaždé skončila chybou.
Po zadání příkazu make, vyhodil shell tuto hlášku:
*** Can't build for 2.6 with a non-2.6 source!
make: *** [2.6] Error 1
Zkusil jsem to tedy podle jiného návodu, nicméně kompilace se i tak nezdařila.
make O=../Outdir outputmakefile HOSTCC scripts/basic/fixdep HOSTCC scripts/basic/docproc GEN /home/user/Desktop/hostaptmp/Outdir/Makefile HOSTCC scripts/kconfig/conf.o HOSTCC scripts/kconfig/kxgettext.o SHIPPED scripts/kconfig/zconf.tab.c SHIPPED scripts/kconfig/lex.zconf.c SHIPPED scripts/kconfig/zconf.hash.c HOSTCC scripts/kconfig/zconf.tab.o HOSTLD scripts/kconfig/conf scripts/kconfig/conf -s arch/i386/Kconfig *** *** You have not yet configured your kernel! *** *** Please run some configurator (e.g. "make oldconfig" or *** "make menuconfig" or "make xconfig"). *** make[3]: *** [silentoldconfig] Error 1 make[2]: *** [silentoldconfig] Error 2 GEN /home/user/Desktop/hostaptmp/Outdir/Makefile
Jedna se o notebook IBM ThinkPad T41 koupeny na aukci s vymenenou wifi kartou. Misto standartni wifi od intelu (Intel PRO/Wireless LAN 2100 3B Mini PCI Adapter) tam byla vlozena wifi karta s chipsetem Atheros. Výrobce se mi nepodarilo zjistit, podle vystupu lspci (viz nize) a Souhrné zprávy programu Everest je to typ AR5212, nicmene, ten kdo wifi kartu menil, rekl, ze je to typ AR5BMB5 Verze firmwaru a ovladac se kterym jede aktualne pod linuxem se mi nepodarilo zjistit. Pokud mi poradite jak, info doplnim
Jinak co se OS týče
Kubuntu 7.04 Feisty Fawn Linux version 2.6.20-16-generic gcc version 4.1.2
vystup lspci | grep Atheros
02:02.0 Unclassified device [0013]: Atheros Communications, Inc. AR5212 802.11abg NIC (rev 01)
výstup dmesg | grep AR5212
[ 16.504000] ath_hal: 0.9.18.0 (AR5210, AR5211, AR5212, RF5111, RF5112, RF2413, RF5413)
Chtěl bych se tedy zeptat, zda se někdo z vás nesetkal se stejným problémem, popř. jak jej vyřešil. Dekuji.
Tiskni
Sdílej: