David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
[martin@localhost ~]$ aplay -l **** List of PLAYBACK Hardware Devices **** card 0: Intel [HDA Intel], device 0: ALC880 Analog [ALC880 Analog] Subdevices: 0/1 Subdevice #0: subdevice #0 card 0: Intel [HDA Intel], device 1: ALC880 Digital [ALC880 Digital] Subdevices: 1/1 Subdevice #0: subdevice #0
[martin@localhost ~]$ aplay -L default:CARD=Intel HDA Intel, ALC880 Analog Default Audio Device front:CARD=Intel,DEV=0 HDA Intel, ALC880 Analog Front speakers surround40:CARD=Intel,DEV=0 HDA Intel, ALC880 Analog 4.0 Surround output to Front and Rear speakers surround41:CARD=Intel,DEV=0 HDA Intel, ALC880 Analog 4.1 Surround output to Front, Rear and Subwoofer speakers surround50:CARD=Intel,DEV=0 HDA Intel, ALC880 Analog 5.0 Surround output to Front, Center and Rear speakers surround51:CARD=Intel,DEV=0 HDA Intel, ALC880 Analog 5.1 Surround output to Front, Center, Rear and Subwoofer speakers surround71:CARD=Intel,DEV=0 HDA Intel, ALC880 Analog 7.1 Surround output to Front, Center, Side, Rear and Woofer speakers null Discard all samples (playback) or generate zero samples (capture)Trochu mě překvapuje, že v aplay -L není žádné digitální zařízení, ale nevím, jestli je to správně nebo špatně. Pokud máte někdo nějakou osobní zkušenost, tak prosím sem s tím. Ještě snad podotknu, že mám i stolní PC, kde mám také digitální S/PDIF výstup, ale přes koaxiál a ten mi funguje v pořádku, tam je ale čip ALC850 a způsob, jakým dosáhnu digi výstupu je jen správné nastavení mixéru. Na notebooku je v mixéru položka IEC958, která se k digitál výstupu vztahuje, ale je to jen přepínač a jeho přepnutí nic nedělá. Ještě poslední poznámka - funkci výstupu kontroluji tak, že se koukám, jestli v konektrou bliká červené světlo, mělo by se to tak údajně dát zjistit. (Nemá cenu si kupovat drahý optický kabel, když nevím, jestli výstup rozchodím)
aplay -D iec958 /usr/share/sounds/ia_ora-startup.wav Playing WAVE '/usr/share/sounds/ia_ora-startup.wav' : Signed 16 bit Little Endian, Rate 44100 Hz, StereoPodobného efektu se mi podařilo dosáhnout, když jsem vytvořil (resp. upravil z webu stažený) .asoundrc, který vypadal takhle:
pcm.digital { type plug slave.pcm "digital-hw" } ctl.digital { type hw card 0 } pcm.digital-hw { type hw card 0 device 1 } ctl.digital-hw { type hw card 0 }Když jsem v nějakém přehrávači zvolil výstup "digital", tak přehrávač jakoby hrál, žádný problém nehlásil, ale prostě světýlko v optickém konektoru se nerozsvítí
[martin@localhost ~]$ cat /proc/asound/version Advanced Linux Sound Architecture Driver Version 1.0.14 (Fri Jul 20 09:12:58 2007 UTC).hláška je stejná před i po instalaci. Pro jistotu sem si dal i reboot (přestože jsem moduly reloadnul). Kde by mohla být chyba? Může to být tím, že jsem předtím neodebral alsu, která je naistalovaná z balíčků (Mandriva 2008)? (Odinstalace by s sebou vzala půlku systému)
[martin@localhost src]$ cat /proc/asound/version Advanced Linux Sound Architecture Driver Version 1.0.15. Compiled on Nov 14 2007 for kernel 2.6.22.9-laptop-1mdv (SMP).Tak tohle už vypadá správně. Chyba byla v tom, že mandriva změnila od verze 2008 systém pojmenování zdrojáků jádra, o čemž jsem nevěděl a nainstaloval špatné a pak to samozřejmě nedělalo co mělo. Bohužel se mi mezitím něco po..alo v systému (pravděpodobně kvůli nějaké mandriví aktualizaci
Tiskni
Sdílej: