Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Nevíte někdo, jak zjistit datum, kdy byl na počítač nainstalován linux.
Na datum změny souborů se nejde spolehnout, používám reiserFS a ve /var/log/everithing.log(250MB) je úplně první zápis 30 March 2007, ale chybí tam podstatné informace(vytvoření usera,...), takže se domnívám, že soubor není kompletní (byl oříznut).
/etc
, /
, /var
.
Na druhej strane: má to nejaký praktický význam?
Vypadá to, že už jsem to asi našel. Používám Arch linux a v /var/log/pacman.log je na začátku
[03/30/07 19:12] warning: no /var/cache/pacman/pkg cache exists. creating...
takže to bude s největší pravděpodobností den D. Shoduje se to i s větším skokem v upgradu pacmana, který bude způsoben upgradem verze nainstalované z CD. Taky je v tu dobu nainstalovanej htop, kterej instaluju jako jeden z prvních, to samý s dalšíma důležitejma balíčkama.
Jen by mě zajímalo, jakej další způsob zkusit, když bych měl logy smazaný(nebo nebyly kompletní).
uptime
, nie ? >:)
univerzalna cesta urcite neexistuje, subory mohli byt prepisane pri upgrade, pri fbsd napriklad:
make installworld make installkernellogy zase mozu byt prepisane pri logrotate-e .. pozrel by sm sa do mailu pre root-a, niektore instalacie (slackware, freebsd .. ) maju welcome mail .. mozno aj ta tvoja ..
Tiskni
Sdílej: