Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
mdadm --assemble /dev/mdX /dev/sdY
dmraid
, ale obecně bych radil se na fakeraidy vykašlat, nechat to jako jednotlivé disky a použít na to normální SW RAID z jádra. Ale on je ten dotaz natolik nejasný, že si z něj ani nejsem jistý, co tazatel vlastně chce dělat, jestli jen vyměnit vadný disk v mirroru (ale proč tam pak mluví o dvou nových discích?) nebo odstěhovat data ze starého degradovaného pole na nově sestavené.
mdadm
. Některé distribuce to dokonce umějí i pomocí běžných nástrojů pro rozdělování disku.
Těžko říct, v čem přesně je problém, ale SuSE Linux 8.2 je distribuce stará více než čtyři a půl roku a už více než dva roky k ní nejsou vydávány updaty. Dokonce si ani nejsem jistý, jestli příslušný modul YaSTu už tehdy SW RAID uměl. V každém případě bych doporučil upgrade na něco aktuálního.
Co se týká té vaší myšlenky, v principu by fungovat měla, ale záleží na tom, jak jen ten mirror udělán. Jestli je řešen BIOSem, budete muset použít nástroje dodané výrobcem toho řadiče (resp. základní desky). Navíc takto využijete jen část disku odpovídající velikosti původního pole.
Ale když je chci mountnout tak se namountuje ten starej disk.jednu dobu se pouzivala vec jmenem LABEL - na neco dobra vec, obvykle vsak trochu neprijemna. Zda je to tvuj pripad zjistis kdyz se podivas do /etc/fstab co vlastne mountis. Pote muzes fstab upravit bez LABELu, tak aby se ti disky mountily jak potrebujes.
Tiskni
Sdílej: