Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Já jsem teda přes NFS Slackware nikdy neinstaloval, ale mám pro vás tip.
Nainstalovat můžete systém pomocí installpkg
s parametrem -root
. Příklad:
# Budu předpokládat, že balíčky máte přes NFS přístupné z adresáře /mnt/nfs . # Dále budu předpokládat, že máte PATA pevný disk rozdělený na /dev/hda1 (ext3) # a /dev/hda2 (swap) a že máte /dev/hda1 připojenou do /mnt/hda1 # # Nastavíme se do adresáře s balíčky: cd /mnt/nfs # Nainstalujeme všechny balíčky (to jenom příklad): installpkg -root /mnt/hda1 */*.tgz
Tohle samotný samozřejmě nestačí, musíte ručně vytvořit fstab
a správně nainstalovat lilo
. fstab
budete muset vytvářet v adresáři
/mnt/hda1/etc
. Příklad tohoto souboru:
/dev/hda2 swap swap defaults 0 0 /dev/hda1 / ext3 defaults 1 1
S lilo
to bude kapánek těžší. Musíte vytvořit soubor lilo.conf
v adresáři /mnt/hda1/etc
. Příklad tohoto soubor:
# LILO configuration file # Start LILO global section # Lilo se nainstaluje do MBR, viz zařízení /dev/hda boot = /dev/hda prompt timeout = 150 # End LILO global section # Linux bootable partition config begins # Dal jsem tam "vmlinuz-huge-smp-2.6.21.5-smp", ale můžete tam # dát klidně jádro i jiné image = /boot/vmlinuz-huge-smp-2.6.21.5-smp root = /dev/hda1 label = Dist_jadro read-only # Partitions should be mounted read-only for checking # Linux bootable partition config ends
Dále je třeba nainstalovat lilo
:
# Nainstalujeme lilo. Sdělíme mu, že má před instalací změnit "/" na /mnt/hda1 lilo -r /mnt/hda1
Jako poslední je třeba vytvořit odkládací (swap) jednotku:
# Takto vytvoříme swap na jednotce /dev/hda2: mkswap -v1 /dev/hda2
Konec! Už můžete klidně Slackware nastartovat!
Taky by mělo jít namountovat to ručně (z druhé konzoly někam do do /var) a zvolit instalace z pre-mounted directory.
Stačí nainstalovat základ a další balíky jako KDE, X, XAP doinstalovat dodatečně. A to by se na ten USB klíč nevydalo?
Tiskni
Sdílej: