Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
ftpasswd
, zda tmu tak opravdu je, a pak si někde implementovat funkci (pokud to žádná existující utilita neumí), která bude pouze ověřovat heslo – tj. vezme zadané heslo a zadaný salt, vytvoří hash a porovná s předchozím hashem.
q: proc ftpasswd generuje v zavislosti na case 2x ruzne hashe pro 1 stejny text? a: login: test passw: 123456 ziskam po 2x spustenich tyto retezce jako heslo: $1$mnoliFFT$nxvvGaZ88IxqBizWUq15j1 $1$tJ5rHRbh$hEyQtOEwSKLBTP27nQZT0. $1$UVPtJdhz$YWpwodkQGKewWB9z6zAXp0 toto jsou uplne 3x jine hashe, ale v pripade, ze se tyto retezce pokusi ftpasswd zmenit, tak pozna, ze se jedna o stejne heslo. proc? reseni je asi zde (ftpasswd, radky: 349; pro verzi: 1.1.3): my ($curpasswd, @junk) = find_passwd_entry(name => $name); my $hash = crypt($passwd, $curpasswd); if ($hash eq $curpasswd) { ... } funkce: 'find_passwd_entry' zjisti udaje o uzivateli a vrati: return ($pass, $uid, $gid, $gecos, $home, $shell); tj. 1. argument je aktualni heslo v hash-podobe, potom je to pole v @junk prikazem: crypt zasifrujeme/hashujeme 'passwd' pomoci salt-u 'cur-passwd' a ziskame hash, ktery by mel byt uplne identicky jako hash curpasswd a ejhle ono to funguje: #!/usr/bin/perl # my ($curpasswd, @junk) = find_passwd_entry(name => $name); # my $hash = crypt($passwd, $curpasswd); # if ($hash eq $curpasswd) { # ... # } $p='$1$mnoliFFT$nxvvGaZ88IxqBizWUq15j1'; $p='$1$tJ5rHRbh$hEyQtOEwSKLBTP27nQZT0.'; $p='$1$UVPtJdhz$YWpwodkQGKewWB9z6zAXp0'; $h=crypt('123456', $p); print "\n= = =\n".$p."\n".$h."\n"; output: = = = $1$UVPtJdhz$YWpwodkQGKewWB9z6zAXp0 $1$UVPtJdhz$YWpwodkQGKewWB9z6zAXp0
Tiskni
Sdílej: