Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobrý den,
napadla mě taková věc. Budu předpokládat, že můj Bios umí bootovat z USB zařízení. Vysvětlím to příkazy:
## Budu předpokládat, že mám externí disk /dev/sdb, # který je rozdělen na jednu primární oblast (/dev/sdb1), # na které je systém souborů ext3 ## Připojíme externí disk do /mnt/sdb1 mount -t ext3 /dev/sdb1 /mnt/sdb1 ## Zkopírujeme '/' na externí pevný disk cp --archive --verbose --one-file-system / /mnt/sdb1
Co tedy chci? Chtěl bych z toho externího pevného disku bootovat GNU/Linux. Jenže nevím, jakým obsahem bych měl naplnit hlavně sobor /mnt/sdb1/etc/fstab
a hlavně nevím, jak bych měl na ten externí pevný disk nainstalovat Grub, resp. nevím, co by mělo být obsahem souboru /mnt/sdb1/boot/grub/menu.lst
. Předpokládám, že bych Grub nainstaloval pomocí chroot
.
Problém je totiž ten, že zařízení /dev/sdb1
by se při startu z toho externího disku prý mohlo změnit na /dev/sda1
(někde jsem to četl). A dále asi usb-storage
musí být přímo v jádře, že jo?
Předem děkuju za všechny reakce.
grub-install
. Co se týče /boot/grub/menu.lst
, pokud si v biosu explicitně nastavíte bootování z usb disku, tak pro grub bude tento usb disk identifikován jako (hd0)
.
Mockrát vám děkuju za odpověď. Takže můžu Grub nainstalovat třeba takhle?:
chroot /mnt/sdb1 grub-install /dev/sdb exit
Miluju svobodný software (Free Software).... to te casem prejde, najdes si zenskou a budes jako ostatni :)
Takže obsah konfiguračního souboru /mnt/sdb1/etc/fstab
by mohl být třeba takovýhle?:
/dev/sda1 / ext3 errors=remount-ro 0 1
Vím, že jsem vynechal swap, ale myslím, že to není podstatné.
fdisk -l
fdisk -l
nic nevypsal. Zkusil jsem tedy less /proc/partitions
. Což "vydalo" toto:
major minor #blocks name 8 0 488386584 sda 8 1 244139773 sda1 8 2 234372285 sda2 8 3 9871942 sda3 8 16 156290904 sdb 8 17 156288321 sdb1
Z toho usuzuju, že v fstab
musí být /dev/sdb1
, nikoli /dev/sda1
.
Našel jsem, že distribuční jádro bylo zkompilováno s CONFIG_USB_STORAGE=m
.
Budu muset tedy zkompilovat vlastní jádro s CONFIG_USB_STORAGE=y
?
Tak jsem zkusil nainstalovat Grub:
darkstar:~# grub-install --root-directory=/mnt/sdb1 /dev/sdb /dev/sdb does not have any corresponding BIOS drive.
Poradí prosím někdo?
grub-install --root-directory=/mnt/sdb1 --recheck /dev/sdb Probing devices to guess BIOS drives. This may take a long time. Installation finished. No error reported. This is the contents of the device map /mnt/sdb1/boot/grub/device.map. Check if this is correct or not. If any of the lines is incorrect, fix it and re-run the script `grub-install'. (fd0) /dev/fd0 (hd0) /dev/sda (hd1) /dev/sdb
Vyřešeno!
Přidávám výpisy:
## /mnt/sdb1/etc/fstab: proc /proc proc defaults 0 0 /dev/sdb1 / ext3 errors=remount-ro 0 1 # ## /mnt/sdb1/boot/grub/menu.lst title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.22-3-amd64 root (hd1,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.22-3-amd64 root=/dev/sdb1 ro quiet initrd /boot/initrd.img-2.6.22-3-amd64 savedefault title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.22-3-amd64 (single-user mode) root (hd1,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.22-3-amd64 root=/dev/sdb1 ro quiet single initrd /boot/initrd.img-2.6.22-3-amd64 savedefault
Zatím není vyřešeno swapování. Nejspíš budu swapovat do souboru. Protože mám hodně paměti (2 GB), tak mě swapování zatím tolik netrápí.
Tiskni
Sdílej: