Unicode Consortium, nezisková organizace koordinující rozvoj standardu Unicode, oznámila vydání Unicode 16.0. Přidáno bylo 5 185 nových znaků. Celkově jich je 154 998. Přibylo 7 nových Emoji.
Byla vydána nová major verze 1.0 oficiálního firmwaru pro zařízení Flipper Zero (Wikipedie). Po třech letech vývoje. Přehled novinek i s náhledy a videi v příspěvku na blogu: podpora aplikací třetích stran, nový NFC podsystém, podpora JavaScriptu pro psaní aplikací, vylepšení spotřeby, zrychlení Bluetooth přenosu…
Radicle, distribuovaná alternativa k softwaru pro spolupráci jako např. GitLab, byl vydán ve verzi 1.0. Nyní obsahuje nad gitem postavený, rozšiřitelný protokol pro diskuze a nakládání s patchi, autentizaci a autorizaci, integraci Toru a uživatelské rozhraní v příkazovém řádku či jednoduché webové rozhraní pro prohlížení repozitářů. Projekt byl dříve představen a diskutován na Linux Weekly News.
Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Apache Cassandra (Wikipedie), tj. open source NoSQL distribuovaná databáze, byla vydána v nové major verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v souboru NEWS na GitHubu.
Společnost MNT Research oznámila, že po open source noteboocích MNT Reform a MNT Pocket Reform bude následovat MNT Reform Next. Časem se objeví na Crowd Supply. Vývoj lze sledovat na Mastodonu.
Apple představil (YouTube) telefony iPhone 16 Pro a iPhone 16, hodinky Watch Series 10 a Watch Ultra 2 a sluchátka AirPods 4, AirPods Pro 2 a AirPods Max.
Byla vydána verze 0.9.0 operačního systému Redox OS (Wikipedie). Jedná se o mikrokernelový unixový operační systém naprogramovaný v programovacím jazyce Rust. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu pod licencí MIT. Z novinek lze vypíchnout aplikace Files, Editor a Terminal z desktopového prostředí COSMIC, RustPython nebo webový server Simple HTTP Server.
Dnes ve 23:59 končí hlasování o přednáškách na konferenci LinuxDays 2024, která proběhne o víkendu 12. a 13. října v Praze.
Dlouho jsem hledal nějaký solidnější VoIP program s podporou SIPu, ale jelikož mám trošku obstarožní verzi distribuce (MDV 2005), tak to nebylo tak lehké. Většinou totiž chtěly nové verze knihoven nebo se to zkrátka zakouslo někde při kompilaci... Dneska jsem na jednom seznamu našel zmínku o programu zap! běžící na jádru mozilly. K mému překvapení jeho binární verze 0.2.2 fungovala ihned. Jediný problém je, že vůbec nejde zvuk - ani vstup, ani výstup. Reproduktory mi normálně hrají, mikrofon také funguje (odzkoušeno jednak zapnutím vstupu mikrofonu na výstup repráků (těžko se to vysvětluje, ale je na to v kmixu zelený přepínač ) i v audacity). Možná by stačilo přenastavit zvukové zařízení, ale nikde v konfiguraci jsem žádnou zmínku o tom nenašel... Specifikovat to nejde ani při spouštění, ani při případné rekompilaci.
Na konzoli mi to teda ještě vypisuje hlášení:
[xhire@LinuxTop zap-0.2.2]$ ./zap
Pa_SetupDeviceFormat: HW does not support 2 channels
Pa_SetupDeviceFormat: HW does not support 2 channels
Zprvu jsem tomu nevěnoval pozornost, ale zřejmě to bude pramen problémů... Nepotřebuji mít 2kanálový zvuk (ačkoliv by tu ta podpora být měla (alespoň mi to tak hraje )), spokojím se s jedním, ale jak to nastavit?
Zkoušel jsem hledat i nějaké zmínky na googlu, ale moc moudrý z toho nejsem (buď se nic nevěnuje přímo zap!u a nebo zůstal něčí dotaz nezodpovězený, příp. to je v belgičtině, kterou neovládám ).
Jistým řešením by určitě bylo nainstalovat novou verzi distribuce, ale jsem majitelem kapánek staršího laptopu, takže by to zase bylo na úkor nynější svižnosti (už jsem to zkoušel), takže bych rád zůstal, kde jsem.
Pokud by mi s tím někdo pomohl, byl bych moc rád.
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni Sdílej: