Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Dlouho jsem hledal nějaký solidnější VoIP program s podporou SIPu, ale jelikož mám trošku obstarožní verzi distribuce (MDV 2005), tak to nebylo tak lehké. Většinou totiž chtěly nové verze knihoven nebo se to zkrátka zakouslo někde při kompilaci... Dneska jsem na jednom seznamu našel zmínku o programu zap! běžící na jádru mozilly. K mému překvapení jeho binární verze 0.2.2 fungovala ihned.
Jediný problém je, že vůbec nejde zvuk - ani vstup, ani výstup. Reproduktory mi normálně hrají, mikrofon také funguje (odzkoušeno jednak zapnutím vstupu mikrofonu na výstup repráků (těžko se to vysvětluje, ale je na to v kmixu zelený přepínač
) i v audacity). Možná by stačilo přenastavit zvukové zařízení, ale nikde v konfiguraci jsem žádnou zmínku o tom nenašel... Specifikovat to nejde ani při spouštění, ani při případné rekompilaci.
Na konzoli mi to teda ještě vypisuje hlášení:
[xhire@LinuxTop zap-0.2.2]$ ./zap
Pa_SetupDeviceFormat: HW does not support 2 channels
Pa_SetupDeviceFormat: HW does not support 2 channels
Zprvu jsem tomu nevěnoval pozornost, ale zřejmě to bude pramen problémů... Nepotřebuji mít 2kanálový zvuk (ačkoliv by tu ta podpora být měla (alespoň mi to tak hraje )), spokojím se s jedním, ale jak to nastavit?
Zkoušel jsem hledat i nějaké zmínky na googlu, ale moc moudrý z toho nejsem (buď se nic nevěnuje přímo zap!u a nebo zůstal něčí dotaz nezodpovězený, příp. to je v belgičtině, kterou neovládám ).
Jistým řešením by určitě bylo nainstalovat novou verzi distribuce, ale jsem majitelem kapánek staršího laptopu, takže by to zase bylo na úkor nynější svižnosti (už jsem to zkoušel), takže bych rád zůstal, kde jsem.
Pokud by mi s tím někdo pomohl, byl bych moc rád.
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: