Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Před dvěma lety jsem zvolil právě tento notebook, jako vhodný pro moje použití: rozumná cenová kategorie, váha, integrovaná intelí grafika dostatečná na programování embedded systémů, psaní článků, prezentace přednášek atd, procesor s VT. Důležité bylo, že byl bez Windows - ty na notebooku opravdu nechci a nepoužívám a tak jsem rozhodnutý hlasovat svou peněženkou za vymícení povinnosti platit MS. Dále jsem věřil, že Keith Packard placený Intelem uvede open-source drivery do pořádku. Šlo to trošku pomaleji než jsem čekal, ale 2.10 je již solidní. Integrovaná grafika také zaručuje menší spotřebu.
Digitální výstup videa na externí monitorpro mě však byl tím rozhodujícím prvkem. Preferuji malý laptop na nošení a přednášky, ale rovnou jsem si k němu koupil monitor ACER 1600x1200 - na práci je wide spíš bez užitku. Oželel jsem i docking a smířil se s tím, že sériový port je na laptopech již minulostí a pustil se do rekonstrukce našich programátorů a SW na FTDI a jiná USB připojení.
Bohužel HDMI nikdy pořádně nechodilo. Objevovaly se výpadky signálu. MSI Taiwan i EU mlžilo, servis v Pentě moc nevěděl. Až po dvou letech se mi podařilo těsně před koncem záruky zajistit výměnu základní desky. Teď mi již měsíc chodí (po dvou letech neúspěšného trápení se a pokusů s BIOSem, ovladači atd) notebook celkem podle mých představ a budu moc rád, když vydrží co nejdéle, protože ekvivalentní funkčnost, rozměry, pevnost rámu, VT, volbu bez OS/Linux moc u dnešních modelů nenacházím.
Posílám odkaz na fórum Notebook.cz, kde se HDMI problém také řešil. Pokud máte notebook ještě v záruce, vyžadujte výměnu základní desky. Minimálně ve dvou případech to problémy s HDMI vyřešilo. Jsem přesvědčen, že starší revize desky má buď návrhovou chybu nebo osazenou verzi chipsetu vykazující nějaká Errata.
http://notebooky-forum.notebook.cz/viewtopic.php?t=7699&postdays=0&postorder=asc&start=30
Jediné, co mi zatím nechodí, je uspávání. Ironií osudu je, že v době nákupu jsem měl na desktopu se stejným chipsetem odzkoušené, že suspend to RAM dokonale chodí. U MSI asi pěkně zbabrali ACPI.
Tiskni
Sdílej: