Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
p12
, kterej mi vezme Thunderbird na podepisovani zprav.. Mam certifikat svoji certifikacni autority: ca.crt
, potom svuj privatni klic klient.key
, a svuj verejnej klic neboli certifikat klient.crt
a jeste nejakej soubor klient.csr
. Zkousel jsem nejake moznosti prevodu (ted presne nevim jake to byly, jsem u jineho pc), soubor *.p12 se mi vytvoril, naimportoval jsem ho do Thunderbirdu, ale vzdycky, kdyz jsem chtel podepsat zpravu, zahlasilo mi to: Spravce certifikatu nedokazal najit spravny certifikat, ktery by se pouzil pro elektronicky podpis dane zpravy.
. Mam takovy pocit, ze do jednoho *.p12
jsem zahrnul jak svuj privatni klic, tak certifikat CA i svuj certifikat.. ale porad stejna hlaska... jak to udelat?
openssl pkcs12 -export -in "$CERT.crt" -inkey "$CERT.key" \ -certfile ca.crt -name "$username" -out $CERT.p12
This specifies the "friendly name" for the certificate and private key. This name is typically displayed in list boxes by software importing the file.
Slovy doktora z filmu Vesničko má středisková: "Na funkci by to nemělo mít vliv." :-)
bezpecnostni zarizeni: Builtin object token
? (to maji v Thunderbirdu vsechny cert. autority), ja tam mam bezpecnostni zarizeni: Bezpecnostni zarizeni SW
. Nemuze mit to nejaky vliv na funkci? :)
Zkuste na soubor s certifikátem použít
openssl x509 -noout -text -in file.crt
(kde místo file.crt
použijete jméno souboru). Podstatná je část, která vypadá např. takto:
X509v3 Extended Key Usage: TLS Web Client Authentication, E-mail Protection
X509v3 Extended key usage: TLS Web Client Authentication
. To tedy znamena, ze si musim vystavit nove klice, ze? Muzete mi teda jeste, prosim poradit, jak si (s pouzitim sve ca) vytvorim klic, kterym mohu treba (jen) podepisovat maily? Diky moc.
Tiskni Sdílej: