Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
p12
, kterej mi vezme Thunderbird na podepisovani zprav.. Mam certifikat svoji certifikacni autority: ca.crt
, potom svuj privatni klic klient.key
, a svuj verejnej klic neboli certifikat klient.crt
a jeste nejakej soubor klient.csr
. Zkousel jsem nejake moznosti prevodu (ted presne nevim jake to byly, jsem u jineho pc), soubor *.p12 se mi vytvoril, naimportoval jsem ho do Thunderbirdu, ale vzdycky, kdyz jsem chtel podepsat zpravu, zahlasilo mi to: Spravce certifikatu nedokazal najit spravny certifikat, ktery by se pouzil pro elektronicky podpis dane zpravy.
. Mam takovy pocit, ze do jednoho *.p12
jsem zahrnul jak svuj privatni klic, tak certifikat CA i svuj certifikat.. ale porad stejna hlaska... jak to udelat?
openssl pkcs12 -export -in "$CERT.crt" -inkey "$CERT.key" \ -certfile ca.crt -name "$username" -out $CERT.p12
This specifies the "friendly name" for the certificate and private key. This name is typically displayed in list boxes by software importing the file.
Slovy doktora z filmu Vesničko má středisková: "Na funkci by to nemělo mít vliv." :-)
bezpecnostni zarizeni: Builtin object token
? (to maji v Thunderbirdu vsechny cert. autority), ja tam mam bezpecnostni zarizeni: Bezpecnostni zarizeni SW
. Nemuze mit to nejaky vliv na funkci? :)
Zkuste na soubor s certifikátem použít
openssl x509 -noout -text -in file.crt
(kde místo file.crt
použijete jméno souboru). Podstatná je část, která vypadá např. takto:
X509v3 Extended Key Usage: TLS Web Client Authentication, E-mail Protection
X509v3 Extended key usage: TLS Web Client Authentication
. To tedy znamena, ze si musim vystavit nove klice, ze? Muzete mi teda jeste, prosim poradit, jak si (s pouzitim sve ca) vytvorim klic, kterym mohu treba (jen) podepisovat maily? Diky moc.
Tiskni
Sdílej: