Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Section "Device" Identifier "Obecná grafická karta" Driver "vesa" BusID "PCI:1:0:0" EndSection Section "Monitor" Identifier "P17-2" Option "DPMS" EndSection Section "Screen" Identifier "Default Screen" Device "Obecná grafická karta" Monitor "P17-2" DefaultDepth 24 ...... Section "DRI" Mode 0666 EndSectiona upravuji je přesně podle návodu v článku. U Screen taky změním indentifikaci na via unichrome podle článku. Server ale po úpravě a restartu už nenaběhne. Máte s tím někdo zkušenosti nebo máte někdo nějaký jednodušší postup pro xv výstup a 3D na Via unichrome na desce P4 M890? Předem děkuji za odpovědi.
Jestli 3D výrobce neslibuje, nemá asi ani cenu posílat výpis. Bude muset stačit to XV. Takže, jak by měl vypadat Xorg.conf, když nechci 3D?
Podle diskuse to bude asi dost problém, ale možná se přeci někdo najde. Máte někdo nějaký typ na opravdu bezproblémové oladače s 3D podporou?Nějaké ovladače by měly snad být taky v balíku xserver-xorg-video-via, ale tam se autor neobtěžoval dát do něj manuál a ten na stránkách pro jistotu nefunguje. Možná jen někdy, ale mně se na něj ještě nepodařilo za polední týden dostat. Jak v tomhle případě upravit Xorg.conf?
Předem děkuji za rady.Přiznávám, že neumím uložit výpis ze startu systému, takže jsem při opisu někde možná udělal chybu.II module already build in
EE no device detected
Fatal server error:
no screens found
fatal IO error 104 ( connection reset by peer)
on X server ":0.0" after 0 requests (0 known processed)
with 0 events remaining
/usr/lib/xorg/modules/drivers/ via_drv.*
, v /usr/lib/dri/ via_dri
případně unichrome_dri
. Pak bys měl přeinstalovat libgl1-mesa-dri
a libgl1-mesa-glx
. Tím se systém snad uvede do inteligentnějšího stavu a už jen zkompiluješ a nainstaluješ openchrome s prefixem /usr
a mohlo by to běžet.
Tiskni
Sdílej: