Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Section "Device" Identifier "Obecná grafická karta" Driver "vesa" BusID "PCI:1:0:0" EndSection Section "Monitor" Identifier "P17-2" Option "DPMS" EndSection Section "Screen" Identifier "Default Screen" Device "Obecná grafická karta" Monitor "P17-2" DefaultDepth 24 ...... Section "DRI" Mode 0666 EndSectiona upravuji je přesně podle návodu v článku. U Screen taky změním indentifikaci na via unichrome podle článku. Server ale po úpravě a restartu už nenaběhne. Máte s tím někdo zkušenosti nebo máte někdo nějaký jednodušší postup pro xv výstup a 3D na Via unichrome na desce P4 M890? Předem děkuji za odpovědi.
Jestli 3D výrobce neslibuje, nemá asi ani cenu posílat výpis. Bude muset stačit to XV. Takže, jak by měl vypadat Xorg.conf, když nechci 3D?
Podle diskuse to bude asi dost problém, ale možná se přeci někdo najde. Máte někdo nějaký typ na opravdu bezproblémové oladače s 3D podporou?Nějaké ovladače by měly snad být taky v balíku xserver-xorg-video-via, ale tam se autor neobtěžoval dát do něj manuál a ten na stránkách pro jistotu nefunguje. Možná jen někdy, ale mně se na něj ještě nepodařilo za polední týden dostat. Jak v tomhle případě upravit Xorg.conf?
Předem děkuji za rady.Přiznávám, že neumím uložit výpis ze startu systému, takže jsem při opisu někde možná udělal chybu.II module already build in
EE no device detected
Fatal server error:
no screens found
fatal IO error 104 ( connection reset by peer)
on X server ":0.0" after 0 requests (0 known processed)
with 0 events remaining
/usr/lib/xorg/modules/drivers/ via_drv.*
, v /usr/lib/dri/ via_dri
případně unichrome_dri
. Pak bys měl přeinstalovat libgl1-mesa-dri
a libgl1-mesa-glx
. Tím se systém snad uvede do inteligentnějšího stavu a už jen zkompiluješ a nainstaluješ openchrome s prefixem /usr
a mohlo by to běžet.
Tiskni
Sdílej: