abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    5.6. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 18:22 | Komunita

    Vývojáři webového prohlížeče Ladybird dnes oznámili, že mění způsob vývoje. S blížícím se vydáním alfa verze přestávají přijímat veřejné pull requesty. Všechny otevřené veřejné pull requesty budou uzavřeny. Tým nedokáže garantovat bezpečnost AI generovaných pull requestů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.6. 17:33 | Zajímavý software

    OpenLogi (GitHub) je open source náhrada aplikace Logi Options+ pro přizpůsobení myší od společnosti Logitech. Zatím běží pouze na macOS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.6. 04:33 | Nová verze

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za květen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    4.6. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Úřad pro ochranu osobních údajů řeší desítky stížností na jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které stát spustil počátkem dubna. Systém, jenž má firmám odlehčit od desítek formulářů, nejenže výrazně zatížil jejich účetní oddělení, ale docházelo v něm i k únikům osobních dat zaměstnanců k firmám, kde nepracovali. Podle ministerstva práce a sociálních věcí stála za problémem technická chyba. „Incident se týkal několika stovek

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    4.6. 10:46 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 22.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 04:33 | Nová verze

    Vim Classic byl vydán ve verzi 8.3. Drew DeVault oznámil tento fork editoru Vim (verze 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování) v březnu letošního roku. Důvodem forku bylo, že vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    4.6. 03:44 | Komunita

    Open source konference DevConf.CZ 2026 proběhne 18. a 19. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 19:44 | Nová verze

    Společnost JetBrains uvolnila verzi 2 svého open-source velkého jazykového modelu (LLM) pro vývojáře Mellum.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 14:44 | IT novinky

    Probíhá konference Microsoft Build 2026. Microsoft představuje své novinky: kvantový čip Majorana 2, Surface Laptop Ultra a Surface RTX Spark Dev Box s NVIDIA RTX Spark, Intelligent Terminal, Coreutils for Windows (fork Rust Coreutils), AI modely MAI, AI agenta Scout, platformu pro agent-first zařízení Project Solara, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1838 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.

    24.1.2008 07:37 flyer_stepik
    Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Přečteno: 618×
    Dobry den, potreboval bych poradit. Jak mam pridat prenosny hdd tak, aby na nej bylo mozne take zapisovat? Pripojil jsem ho timto prikazem>

    mount -t vfat -o rw,nosuid,nodev,quiet,shortname=mixed, uid=fejsik,gid=users,umask=077,iocharset=utf8 /dev/sda /home/xxx/Desktop/flash

    Ale kdyz chci zapisovat, rika>

    cannot create directory `klokan': Read-only file system

    Predem dekuji za radu a omlouvam se za chybejici diakritiku, mam EN klavesnici.

    Odpovědi

    24.1.2008 08:19 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Ako vyzerá výstup z:

    mount | grep /home/xxx/Desktop/flash

    ?
    24.1.2008 09:23 flyer_stepik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Presne takle:
    root@ttyp1[flash]# mount -t vfat -o rw,nosuid,nodev,quiet,shortname=mixed, uid=root,gid=users,umask=077,iocharset=utf8 /dev/sda /home/root/Desktop/flash
    Usage: mount -V                 : print version
           mount -h                 : print this help
           mount                    : list mounted filesystems
           mount -l                 : idem, including volume labels
    So far the informational part. Next the mounting.
    The command is `mount [-t fstype] something somewhere'.
    Details found in /etc/fstab may be omitted.
           mount -a [-t|-O] ...     : mount all stuff from /etc/fstab
           mount device             : mount device at the known place
           mount directory          : mount known device here
           mount -t type dev dir    : ordinary mount command
    Note that one does not really mount a device, one mounts
    a filesystem (of the given type) found on the device.
    One can also mount an already visible directory tree elsewhere:
           mount --bind olddir newdir
    or move a subtree:
           mount --move olddir newdir
    A device can be given by name, say /dev/hda1 or /dev/cdrom,
    or by label, using  -L label  or by uuid, using  -U uuid .
    Other options: [-nfFrsvw] [-o options] [-p num].
    For many more details, say  man 8 mount .
    24.1.2008 09:50 JMP | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Dobry den,

    neni jenom spatne syntaxe?

    Mezera pred uid=... se mi nezda korektni (pak to imho veme jako dalsi parametr...).
    24.1.2008 09:52 Jan Šimák | skóre: 37 | Hradec Králové
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Tím že se vám zobrazila zpráva o použití, mount říká, že je chyba v syntaxi příkazu, takže by se vám ani nic připojit nemělo.
    Zkuste toto:
    mount -t vfat -o rw,nosuid,nodev,quiet,shortname=mixed,uid=jmeno_non_root_uzivatele_ze_skupiny_users,gid=users,umask=077,iocharset=utf8 /dev/sda1 /home/root/Desktop/flash

    /dev/sda nemůže být, je potřeba určit konkrétní oddíl, např. /dev/sda1 (viz: fdisk -l)
    25.1.2008 15:22 flyer_stepik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Hdd se mi uz sam obevil na plose, ale porad ne nej nemuzu zapisovat. [mam live knoppix]

    Vyzkousel jsem ale rika, ze adresar neexistuje, pritom tam je...
    root@ttyp1[flash]# mount -t vfat -o rw,nosuid,nodev,quiet,shortname=mixed,uid=jmeno_non_root_uzivatele_ze_skupiny_users,gid=users,umask=077,iocharset=utf8 /dev/sda1 /home/root/Desktop/flash
    mount: mount point /home/root/Desktop/flash does not exist
    root@ttyp1[flash]#
    25.1.2008 15:57 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    ls -ld /home/root/Desktop/flash

    povie čo?
    25.1.2008 18:29 flyer_stepik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Jenom tohle>
    mount: mount point /home/root/Desktop/flash does not exist
    25.1.2008 18:35 flyer_stepik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Jo takle, kdyz zadam
    ls -ld /home/root/Desktop/flash
    povi>
    ls: /home/root/Desktop/flash: No such file or directory
    25.1.2008 19:22 Jan Šimák | skóre: 37 | Hradec Králové
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    To je zvláštní... Pošlete ještě výstup z ls -l /home/root/Desktop/
    Zkuste disk připojit pod jiný adresář, např. pod /mnt/
    25.1.2008 19:36 flyer_stepik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    To same... je to divny.. root@ttyp2[Desktop]# ls -l /home/root/Desktop/ ls: /home/root/Desktop/: No such file or directory root@ttyp2[Desktop]#
    25.1.2008 19:39 flyer_stepik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Tohle uz je lepsi, ale porad nepovoli zapis... root@ttyp2[Desktop]# mount -t vfat -o
    rw,nosuid,nodev,quiet,shortname=mixed,uid=jmeno_non_root_uzivatele_ze_skupiny_users,gid=users,umask=077,iocharset=utf8 /dev/sda1 /mnt
    mount: /dev/sda1 already mounted or /mnt busy
    mount: according to mtab, /dev/sda1 is mounted on /mnt/sda1
    root@ttyp2[Desktop]#
    26.1.2008 17:35 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    mount: according to mtab, /dev/sda1 is mounted on /mnt/sda1

    Človeče mal by si čítať čo ti tie programy píšu.

    Do /home/root/Desktop/flash to nepripojíš, pretože ten adresár neexistuje. Dokonca ani /home/root/Desktop ti neexistuje.

    Dokonca ti mount píše, že ten disk /dev/sda1 máš už pripojený do /mnt/sda1 - tam je asi primountovaný ako read-only (to ti potvrdí výstup z mount). Takže ho skús odmountovať a namountovať znova.
    28.1.2008 09:29 JMP | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    on domaci adresar uzivatele root nebyva pod /home/ adresarem...
    mess avatar 25.1.2008 19:02 mess | skóre: 43 | blog: bordel | Háj ve Slezsku - Smolkov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Nemá ten disk něco jako zámek proti zápisu? Něco podobného, jako měly diskety nebo jako mají dneska některé paměťovky?
    Cez párne mesiace zošíváš vaginy, cez neparne montuješ hajzle.
    25.1.2008 19:41 flyer_stepik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    O tom nevim, ale rekl bzych ze ne, po Windows chodil i chodi bez problemu...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.