Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
mam k dispozici 4x500GB v RAID 5, abych vyuzil jeste dva starsi disky po 250GB napadlo mne spojit mensi disky pomoci LVM. LVM pak hodit do raidu jako 5.disk => 2TB uloziste.
Sestavit LVM i RAID nebyl problem. Avsak nevim jak (pokud to jde) nastavit lv svazku souborovy typ "LINUX RAID AUTODETECT". V dusledku toho se po rebootu diskove pole spravne nesestavi a LVM svazek v poli chybi:
53.398750] raid5: device hda7 operational as raid disk 0
[ 53.398757] raid5: device hda10 operational as raid disk 4
[ 53.398760] raid5: device hda9 operational as raid disk 3
[ 53.398763] raid5: device hda8 operational as raid disk 2
[ 53.398766] raid5: device hda6 operational as raid disk 1
[ 53.399406] raid5: allocated 6286kB for md0
[ 53.399410] raid5: raid level 5 set md0 active with 5 out of 6 devices, algorithm 2
[ 53.399414] RAID5 conf printout:
[ 53.399416] --- rd:6 wd:5
[ 53.399418] disk 0, o:1, dev:hda7
[ 53.399421] disk 1, o:1, dev:hda6
[ 53.399423] disk 2, o:1, dev:hda8
[ 53.399425] disk 3, o:1, dev:hda9
[ 53.399427] disk 4, o:1, dev:hda10
Takze pak musim zadat rucne prikaz:
# mdadm /dev/md0 -a /dev/vg_test/mylv
mdadm: re-added /dev/vg_test/mylv
To ale zapricini znovusestaveni pole, coz mi prijde naprosto zbytecne:
# cat /proc/mdstat
Personalities : [raid1] [raid6] [raid5] [raid4]
md0 : active raid5 dm-0[6] hda7[0] hda10[4] hda9[3] hda8[2] hda6[1]
481280 blocks level 5, 64k chunk, algorithm 2 [6/5] [UUUUU_]
[====>................] recovery = 24.2% (24064/96256) finish=1.1min speed=1002K/sec
unused devices: < none >
Napadlo me jeste reseni, kdy bych 500GB disky rozdelil na polovinu a nad vsim sestavil RAID6 z 250GB svazku, pak by mohly vypadnout dva oddily a tudiz jeden disk.
PS: zatim jsem si pro testovani vytvoril 100MB oddily na /dev/hda (proto ty velikosti i stejny disk)
/dev/md0 = /dev/sd[abcdef]1 /dev/md1 = /dev/sd[abcd]2Takze az by umrel /dev/sda, tak bude degradovany /dev/md0 aj /dev/md1, ale pole BUDE zit. Je to optimalizacia na miesto, ako to chcel pytajuci sa. Ina alternativa:
/dev/md0 = /dev/sd[abcde]1 /dev/md1 = /dev/sd[abcd]2 /dev/sdf1Tym padom je to RAID5(4+1) + RAID5(4+1). Podmienkou su na chlp rovnake vsetky oblasti, ale to sa da dosiahnut.
V tom případě máte samozřejmě pravdu.
Budu za nedlouho něco podobného řešit doma. Mám 5x250GB RAID5 a už ho nechci rozšiřovat o dalších 250GB. Rozhodl jsem se tedy že postavím druhé 1TB RAID5 pole ze 3x500GB, na něj dám LVM, přetáhnu současná data a na "staré" pole dám taky LVM a roztáhnu ho na 2 TB.
Obvykle inicializační skripty počítají spíš s variantou, že jako základ vytvoříte RAID a ten použijete jako PV pro LVM. Pokud to chcete dělat obráceně, musel byste asi otočit pořadí, ve kterém se RAID a LVM inicializují. Možná také bude potřeba vytvořit mdadm.conf
Na vašem místě bych ty dva malé disky spojil spíš pomocí linear RAIDu, s tím bude méně problémů. Skládat RAID 5 z pěti disků, z nichž jeden jsou ve skutečnosti dva (navíc starší) mi ale připadá trochu riskantní, takže bych možná zvážil, zda nepoužít raději RAID 6.

Reseni "nejdriv LVM" jsem volil spis z duvodu, ze ocekavam ze ty maly disky casem odejdou, ja je vyhodim, pripojim jednu 500 a mam "cistej RAID bez LVM". Jak bych mohl otocit to poradi LVM a RAID inicializace?
Jedna se o stroj s Ubuntu s 2.6.20-16-generic
Pomuze to vubec kdyz to LVM bude porad neoznaceny jako typ "RAID AUTOSTART"?
Add MaVac :
Kdyby se jednalo o dve RAID5 pole jak pise Rajo, tak by se tak nestalo.Tzn. když mi odejde fyzicky jeden disk do věčných lovišť, tak mi celé pole ne jen degraduje, ale totálně umře, protože mu vypadnou dvě partice
Ale to uz mi zas prijde lepsi RAID6 (bylo by mozna vykonejsi nez 2xRAID5 + LVM)... nebo ne?
Diky vsem za pomoc.
Jak bych mohl otocit to poradi LVM a RAID inicializace?
To je otázka na dokumentaci k vaší distribuci.
Tiskni
Sdílej: