Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Dobrý den. Mám USB bluetooth adaptér MSI Star Key 2.0 v2 a telefon Sharp GX33. Distro Debian sid, kernel 2.6.22-3-amd64. Nainstaloval jsem všechny dostupné balíčky kolem Bluez a Obex. Spárování funguje, z telefonu jdou do počítače nahrávat soubory (konkrétně obrázky z foťáku, jiné tam nemám). Spojení ale nikdy nevydrží dlouho, když chci znova komunikovat třeba po minutě, musím telefon znovu spárovat (přitom "čas odpojení" v mobilu mám nastaven na hodinu).
Nicméně Wammu telefon vůbec nenajde. Taky se nevytváří zařízení /dev/rfcomm0
ani žádné podobné, takže v KMobileTools nemám co zadat. Když napíšu hcitool scan
, telefon se někdy objeví a někdy ne (!), obdobně v Konqueroru když zadám bluetooth:/
tak telefon tam někdy vidět je, někdy ne (někdy jsou tam vidět i jiné telefony, asi od sousedů). Předpokládám, že USB dongle je v pořádku:
$ hcitool dev Devices: hci0 00:11:67:8D:5E:D1 $ /usr/sbin/hciconfig -a hci0: Type: USB BD Address: 00:11:67:8D:5E:D1 ACL MTU: 1021:8 SCO MTU: 48:10 UP RUNNING PSCAN RX bytes:19421 acl:77 sco:0 events:666 errors:0 TX bytes:4059 acl:73 sco:0 commands:237 errors:0 Features: 0xff 0xfe 0x8d 0x3e 0x88 0x19 0x00 0x00 Packet type: DM1 DM3 DM5 DH1 DH3 DH5 HV1 HV2 HV3 Link policy: RSWITCH HOLD SNIFF PARK Link mode: SLAVE ACCEPT Name: 'rb1j110-0' Class: 0x180100 Service Classes: Capturing, Object Transfer Device Class: Computer, Uncategorized HCI Ver: 2.0 (0x3) HCI Rev: 0x2c6 LMP Ver: 2.0 (0x3) LMP Subver: 0x2c6 Manufacturer: Integrated System Solution Corp. (57)
Možná to nějak souvisí s absencí balíčku bluez-sdp
(aptitude píše "K balíku bluez-sdp nebyla nalezena kandidátská verze").
Nevíte někdo, jak to řešit? Nebo aspoň, jestli je to jeden problém, nebo víc problémů? Díky.
ad rfcomm - po spusteni "rfcomm bind all" se zarizeni vytvori?
nevytvoří, příkaz nevypíše žádnou chybu, ale nic se nevytvoří.
ad nestabilita - zkusil bych adapter vytahnout a zase zasunout
zkusil jsem to a zatím to vypadá, že hcitool scan
teď vidí telefon při každém pokusu, i v konqueroru je přes bluetooth:/
vidět pokaždé, tak uvidím, jestli to vydrží.
stalo za to, vedet, co je to za telefon
je to Sharp GX33, už jsem to psal výše:) pravda, v databázi telefonů Gammu je GX-20 jako "not supported", zato GX17 jako funkční (ale jen s ovladačem at115200, čili asi přes kabel).
když dám ve Wammu autodetekci telefonu, tak se zastaví na "Vyhledávám zařízení Bluetooth pomocí PyBluez" a dál nedojde.. když to zkusím ručně, nabídne mi adresu telefonu (tu co najde hcitool scan
), ale když ji vyberu, řekne, že zařízení neexistuje..
no a v KMobileTools nemám jak zadat to zařízení, když ho v /dev/ nemám..
Tak jsem to nakonec (skoro úplně) vyřešil.. ve Wammu bylo potřeba nastavit ovladač "bluerfat" místo "blueat" (s obexem si ani neškrtne..), načež se zdařil import kontaktů, hovorů i sms, takže jsem spokojen.
S tou stabilitou spojení je to pořád takové zvláštní.. když na telefon hrabe Wammu, ikonka bluetooth v systray KDE svítí stále modře, jinak ale po chvilce zhasne a telefon se pak musí znova spárovat (nastavení času odpojení na "neomezeně" na to nemělo vliv) .. to mě zase tolik netrápí, protože stejně většinou nedělám s telefonem víc věcí po sobě; předpokládám, že data z něj budu stahovat vždy jednou za čas a přímo během přenosu se to nikdy nepřeruší, takže to se nějak zvládne. (Napadlo mě, že signál může být slabý kvůli kovové konstrukci stolu, pod nímž je PC umístěno, jakože to je taková Faradayova klec:), ale to už nesouvisí s Linuxem.)
No jen tedy zbývá nemožnost využít KMobileTools kvůli absenci zařízení v /dev/.. škoda, že se KMobileTools neumí spojit přes tu MAC adresu (nebo co to je), jako Wammu.
rfcomm bind 0 00:1C:EE:19:5E:5B 1
" (00:1C:EE:19:5E:5B
je MAC adresa telefonu, kterou vypíše "hcitool scan
"). Vytvořilo se zařízení /dev/rfcomm0
a to jsem pak zadal v KMobileTools. Nicméně tam je problém, že mnoho SMS to stáhne nějak zmršeně.. místo většiny znaků jsou tam nějaké řecké znaky, nechápu proč (a zkoušel jsem změnit kódování z 8859-1 na GSM i ASCII, ani jedno nepomohlo.. a nakonec KMobileTools spadly a bylo třeba je zabít). Ale ve Wammu jsou všechny SMS v pořádku (jen mně trochu štve, že Wammu je jediná GUI aplikace, kterou používám a není Qt:) ).
Tiskni
Sdílej: