Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
netstat -nl
a tam uvidíte, zda na portech 53 něco naslouchá. Transfer zóny iniciuje sekundární DNS server, takže sekundární DNS server na portu tcp/53 naslouchat nemusí. Sekundární (v terminologii bindu) server se dotazuje v pravidelných intervalech primárního, zda nedošlo ke změně (to pozná podle zvyšujícího se sériového čísla u SOA. Tj. transfer domény se neprovede hned po změně. Existují způsoby, jak může primární server dát o změně sekundárním serverům vědět, ale to je rozšíření, které by se případně muselo nakonfigurovat.
Jan 26 14:58:59 localhost named[4790]: client ipsekundarnihoDNS#63694: transfer of 'mojedomena.tld/IN': AXFR started Jan 26 14:58:59 localhost named[4790]: client ipsekundarnihoDNS#63694: transfer of 'mojedomena.tld/IN': AXFR endedTrochu nechápu ta vysoká čísla portů a vzhledem k tomu, že i já i sekundární DNS je za NATem, tak se není čemu divit. Jak jsem psal, také případné problémy může působit NS záznam v mojí zóně pro sekundární server. Pokud zadám ns2.mojedomena.tld, a přidám A záznam na IP sekundárního serveru, tak asi bude problém v tom, že reverzní záznam se bude překládat na doménu toho sekundárního serveru, nikoli na mojí. Když zkusím NS záznam ns2.mojedomena.tld a přiřadím CNAME na doménu sekundárního srveru, tak je to ale myslím proti nějakému RFC, protože NS záznamy by měly mít ekvivalentní A záznam. TAk mě napadlo ještě zkusit přímo NS záznam doména sekundárního serveru, ale to BIND ignoruje, protože to nejsou data této zóny. Tak už nevím, co je správně. Co se týče informování sekundárního serveru primárním, tak mám v primárním serveru v master zóně nastaveno notify yes. Vím, že ještě existuje rndc a key, ale to zatím nepoužívám, nejdříve to musí chodit takto. Díky za radu a za čas.
Tohle ale podle mne znamená, že se transfer zóny provedl. Nějak se v tom ztrácím, v čem je vlastně problém… Obecně by měl NS záznam obsahovat doménové jméno DNS serveru, přičemž toto doménové jméno může být z libovolné domény. Takže ve vašem případě můžete pro sekundární server použít buď nějaké jeho jiné doménové jméno (pokud nějaké má), nebo mu nastavit třebaJan 26 14:58:59 localhost named[4790]: client ipsekundarnihoDNS#63694: transfer of 'mojedomena.tld/IN': AXFR started Jan 26 14:58:59 localhost named[4790]: client ipsekundarnihoDNS#63694: transfer of 'mojedomena.tld/IN': AXFR ended
ns2.mojedomena.tld
, pak by ale měl být A záznam o ns2.mojedomena.tld
ve vašem zónovém souboru, a navíc musí být jako tzv. glue záznam v nadřazené doméně, tj. v tld
(u správců domén nejvyšší úrovně je zadávání glue záznamů běžná věc, pokud ve skutečnosti vytváříte doménu třetího nebo dalšího řádu, musíte o vytvoření glue záznamu muste požádat správce nadřízené domény).
ipsekundarnihoDNS#63694očekával bych
ipsekundarnihoDNS#53.
Nemyslím, že by v tom reverzní záznamy podřízeného serveru hrály nějakou roli. Jednak by to znamenalo, že každý podřízený server může obhospodařovat jen jednu doménu, jednak RFC snad žádné master a slave servery nerozlišuje, to je terminologie bindu.To mi právě vrtalo hlavou a asi jsem příliš důvěřoval nějakému online checkeru zón, který jsem tu někde v diskusi viděl, ten psal, že by s tím mohl být problém. Už to chápu, děkuji.
Tiskni
Sdílej: