Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
for promenna in `cat soubor_se_seznamem.txt`; do muj prikaz s promennou $promenna ; doneNevim ale, a nikde nemuzu najit, jak to udelat, aby for loopovalo :) Diky za rady
while read var echo $var done < soubor_se_seznamem.txt
Oprava:
while read var; do echo $var done < soubor_se_seznamem.txt
while true ; do for promenna in `cat soubor_se_seznamem.txt` ; do echo $promenna done done
IFS=$'\n'to shell rozdeli slovech, nicmene useless use of cat while pres stdin je lepsi, ale uvnitr cyklu muzou (a delaji to) poustene programy ze stdin uzirat dalsi radky, takze je potreba to osetrit bud explicitnim redirectem (ssh nekam < /dev/null) nebo nejak jinak (ssh -n)
V takových případech by mohlo pomoci
while read var <&3; do echo "$var" done 3<file
for i in `cat soubor_se_seznamem.txt`; do
echo "$i"
done
for i in `cat nicky.txt`; do cat rawvypis.txt |grep -i "$i" > vypisy/"$i".txt; doneMelo vy to fungovat tak, ze v souboru nicky.txt je sloupec nazvu. Tyhle nazvy ja potrebuju vyfiltrovat ze souboru rawvypis.txt, coz je jenom velky vypis adresare a vysledek by mel byt, ze budu mit pro kazdy nazev soubor, ve kterem bude jen ta cast vypisu adresare, ktera ten nazev obsahuje. Takhle, jak to delam vyse, mi to vytvori spravne stovky souboru podle nazvu v nicky.txt, ale soubory jsou bohuzel prazdne :(. A zvlastni vec - ne ze by byla na zavadu, ale pred .txt je vzdycky otaznik... takhle nejak:
nazev1?.txt nazev2?.txt ...atdJsem z toho jelen
while read var; do cat rawvypis.txt| grep -i $var > vypisy/$var.txt; done < nicky.txtTakhle to samy :(
for i in `cat vzor.txt`; do
var1=`grep -i "$i" dirlist.txt`
var2=${var1%/*}
if [[ -n "$var2" ]]; then
echo "$var2" >> vypisy_"${i}".txt
fi
done
Tiskni
Sdílej: