Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
/var/log
se logují do souborů s příponou .0 (třeba syslog.0) a "hlavní" soubor zůstává prázdný. Ještě divnější je, že když ty logy někam přesunu (do jiného adresáře), pořád se do nich loguje.
Když zrestartuji démony (klogd a spol.) tak se nic neděje, když zrestartuji celý systém (a ručně odmažu "staré" logy), tak se do prvního otočení logů vše loguje správně.
Problém je právě v tom, že se logy netočí, otočí se to jednou do .0 a potom už to jen narůstá v rámci jednoho souboru.
S logrotate.conf jsem ovšem nic nedělal, je tam původní konfigurace. Práva jsou také v pořádku.
Vzhledem k tomu, že mi to dělá i na novém systému na odděleném serveru , tak zvažuji, jestli to není nějaký bug.
Máte někdo takovouto zkušenost? Díky za rady!
Ještě divnější je, že když ty logy někam přesunu (do jiného adresáře), pořád se do nich loguje.To je vpořádku. Loguje se do nějakého souboru, který je určen např. číslem i-node. Název souboru v adresáři je jenom pojmenovaný odkaz na tenhle i-node. Když soubor „přesunete“ (v rámci jednoho souborového systému), se souborem se fyzicky nic nestane, jenom se přesune odkaz na něj někam jinam v adresářové struktuře. Když vytvoříte hardlink na příslušný soubor, vytvoří se jen další odkaz na daný soubor určený i-node (tj. pokud existují dva hardlinky na jeden soubor, znamená to, že dvě jména v adresářích odkazují na jedno i-node). Dokonce i kdybyste ten soubor smazal, program do něj bude logovat dál, jenom už byste neměl k souboru přístup odnikud ze souborového systému. A kdyby program logování ukončil a soubor zavřel, teprve pak by se soubor smazal (protože by na něj neexistoval žádný odkaz). A možná to bude i důvod podivného rotování logů. Pro rotování je potřeba, aby logující program souboru uzavřel a otevřel si jej znova podle jména souboru (tím si otevře soubor, na který ukazuje jméno v adresáři, což už je nově vytvořený soubor). Buď se to dá zařídit tak, že se zrestartuje celá aplikace (např. Apache), nebo, pokud to aplikace umožňuje, se jí pošle nějaký signál, že si má např. znovu načíst konfiguraci (a při té příležitosti aplikace znovu otevře logovací soubor). Ale to snad logrotate nebo jeho distribuční skripty dělají automaticky – každopádně bych se zaměřil na tohle. Tedy zda se během rotování logů příslušný program zrestartuje (nebo aspoň přenačte konfiguraci).
Tiskni
Sdílej: