Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.
Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.
Byla vydána nová verze 10 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu.
Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).
Byla vydána nová major verze 5.0 účetního softwaru GnuCash (Wikipedie). Ve formátu Flatpak je již k dispozici na Flathubu.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Alwa's Awakening (ProtonDB).
/var/log
se logují do souborů s příponou .0 (třeba syslog.0) a "hlavní" soubor zůstává prázdný. Ještě divnější je, že když ty logy někam přesunu (do jiného adresáře), pořád se do nich loguje.
Když zrestartuji démony (klogd a spol.) tak se nic neděje, když zrestartuji celý systém (a ručně odmažu "staré" logy), tak se do prvního otočení logů vše loguje správně.
Problém je právě v tom, že se logy netočí, otočí se to jednou do .0 a potom už to jen narůstá v rámci jednoho souboru.
S logrotate.conf jsem ovšem nic nedělal, je tam původní konfigurace. Práva jsou také v pořádku.
Vzhledem k tomu, že mi to dělá i na novém systému na odděleném serveru , tak zvažuji, jestli to není nějaký bug.
Máte někdo takovouto zkušenost? Díky za rady!
Ještě divnější je, že když ty logy někam přesunu (do jiného adresáře), pořád se do nich loguje.To je vpořádku. Loguje se do nějakého souboru, který je určen např. číslem i-node. Název souboru v adresáři je jenom pojmenovaný odkaz na tenhle i-node. Když soubor „přesunete“ (v rámci jednoho souborového systému), se souborem se fyzicky nic nestane, jenom se přesune odkaz na něj někam jinam v adresářové struktuře. Když vytvoříte hardlink na příslušný soubor, vytvoří se jen další odkaz na daný soubor určený i-node (tj. pokud existují dva hardlinky na jeden soubor, znamená to, že dvě jména v adresářích odkazují na jedno i-node). Dokonce i kdybyste ten soubor smazal, program do něj bude logovat dál, jenom už byste neměl k souboru přístup odnikud ze souborového systému. A kdyby program logování ukončil a soubor zavřel, teprve pak by se soubor smazal (protože by na něj neexistoval žádný odkaz). A možná to bude i důvod podivného rotování logů. Pro rotování je potřeba, aby logující program souboru uzavřel a otevřel si jej znova podle jména souboru (tím si otevře soubor, na který ukazuje jméno v adresáři, což už je nově vytvořený soubor). Buď se to dá zařídit tak, že se zrestartuje celá aplikace (např. Apache), nebo, pokud to aplikace umožňuje, se jí pošle nějaký signál, že si má např. znovu načíst konfiguraci (a při té příležitosti aplikace znovu otevře logovací soubor). Ale to snad logrotate nebo jeho distribuční skripty dělají automaticky – každopádně bych se zaměřil na tohle. Tedy zda se během rotování logů příslušný program zrestartuje (nebo aspoň přenačte konfiguraci).
Tiskni
Sdílej: