Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
/var/log
se logují do souborů s příponou .0 (třeba syslog.0) a "hlavní" soubor zůstává prázdný. Ještě divnější je, že když ty logy někam přesunu (do jiného adresáře), pořád se do nich loguje.
Když zrestartuji démony (klogd a spol.) tak se nic neděje, když zrestartuji celý systém (a ručně odmažu "staré" logy), tak se do prvního otočení logů vše loguje správně.
Problém je právě v tom, že se logy netočí, otočí se to jednou do .0 a potom už to jen narůstá v rámci jednoho souboru.
S logrotate.conf jsem ovšem nic nedělal, je tam původní konfigurace. Práva jsou také v pořádku.
Vzhledem k tomu, že mi to dělá i na novém systému na odděleném serveru , tak zvažuji, jestli to není nějaký bug.
Máte někdo takovouto zkušenost? Díky za rady!
Ještě divnější je, že když ty logy někam přesunu (do jiného adresáře), pořád se do nich loguje.To je vpořádku. Loguje se do nějakého souboru, který je určen např. číslem i-node. Název souboru v adresáři je jenom pojmenovaný odkaz na tenhle i-node. Když soubor „přesunete“ (v rámci jednoho souborového systému), se souborem se fyzicky nic nestane, jenom se přesune odkaz na něj někam jinam v adresářové struktuře. Když vytvoříte hardlink na příslušný soubor, vytvoří se jen další odkaz na daný soubor určený i-node (tj. pokud existují dva hardlinky na jeden soubor, znamená to, že dvě jména v adresářích odkazují na jedno i-node). Dokonce i kdybyste ten soubor smazal, program do něj bude logovat dál, jenom už byste neměl k souboru přístup odnikud ze souborového systému. A kdyby program logování ukončil a soubor zavřel, teprve pak by se soubor smazal (protože by na něj neexistoval žádný odkaz). A možná to bude i důvod podivného rotování logů. Pro rotování je potřeba, aby logující program souboru uzavřel a otevřel si jej znova podle jména souboru (tím si otevře soubor, na který ukazuje jméno v adresáři, což už je nově vytvořený soubor). Buď se to dá zařídit tak, že se zrestartuje celá aplikace (např. Apache), nebo, pokud to aplikace umožňuje, se jí pošle nějaký signál, že si má např. znovu načíst konfiguraci (a při té příležitosti aplikace znovu otevře logovací soubor). Ale to snad logrotate nebo jeho distribuční skripty dělají automaticky – každopádně bych se zaměřil na tohle. Tedy zda se během rotování logů příslušný program zrestartuje (nebo aspoň přenačte konfiguraci).
Tiskni Sdílej: