Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Mít v BIOSu zapínání v daný čas a vypínat cronem?
/proc/acpi/alarm
. Musí to ale asi být zapnuté v BIOSu, pokud to tam vůbec není, tak nevím jestli to bude fungovat.
Tak zkoušet wake on lan probouzet, cronem vypnout?
Tak se zkuste podívat do manuálu k "wakeonlan" ... ale mam dojem, že ten "magickej" paket neproleze přes router, aspoň si nepamatuju, že bych ho protlačil přes ethernetovej port modemu.
WAKEONLAN(1) User Contributed Perl Documentation WAKEONLAN(1) NAME wakeonlan - Perl script to wake up computers SYNOPSIS wakeonlan [-h] [-v] [-i IP_address] [-p port] [-f file] [[hardware_address] ...] DESCRIPTION This script sends 'magic packets' to wake-on-lan enabled ethernet adapters and motherboards, in order to switch on the called PC. Be sure to connect the NIC with the motherboard if neccesary, and enable the WOL function in the BIOS. The 'magic packet' consists of 6 times 0xFF followed by 16 times the hardware address of the NIC. This sequence can be encapsulated in any kind of packet. This script uses UDP packets. ...
Stejně tak jsou "budíky" do elektrický zásuvky, co se v daný čas zapnou, tedy pustí skrz sebe proud.
Já měl na mysli probouzení pc ve stejnym rozsahu, akorát ne přes switch, ale ob eth port modemu.
Tiskni
Sdílej: