V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
man mcedit
:
SYNTAX HIGHLIGHTING mcedit supports syntax highlighting. This means that keywords and con‐ texts (like C comments, string constants, etc) are highlighted in dif‐ ferent colors. The following section explains the format of the file ~/.mc/cedit/Syntax. If this file is missing, system-wide /usr/share/mc/syntax/Syntax is used. The file ~/.mc/cedit/Syntax is rescanned on opening of a any new editor file. The file contains rules for highlighting, each of which is given on a separate line, and define which keywords will be highlighted to what color. ...
mcedit
pozná, o jaký typ souboru se jedná. Asi by bylo dobré napsat jméno souboru a čeho je to konfigurák jako příklad – jeden s funkčním zvýrazňováním a jeden s nefunkčním. Ono asi bude dost těžké obecně poznat, o jaký konfigurák jde – file
bude o všem tvrdit, že je to textový soubor, a podle koncovky se to taky bude poznávat těžko…
/etc/shorewall/rules
ma komentare pekne oranzovy a ostatni konfiguraky Shorewallu ne.. napr. /etc/shorewall/policy
# přístup přes SSH povolit ACCEPT net fw tcp 22 # přístup na http i https povolit ACCEPT net fw tcp 80,443 # požadavky na SMTP přesměrovat do LAN DNAT net loc:192.168.1.3 tcp 25 # povolit přístup na FTP pouze ze zadaných IP ACCEPT net:82.209.2.161,82.209.2.162 fw tcp 21 # přístup na stanici přes VNC DNAT net:82.209.2.162 loc:192.168.1.4 tcp 5900 # všechno ostatní zahodit DROP net fw tcp 1:60179 DROP net fw udp 1:60179
/etc/shorewall
.
Nejradsi bych mcedit donutil,aby komentare oranzovel v kazdem textovem souboru...Jak k tomu
mcedit
donutit máte popsáno hned v prvním komentáři, já jsem na něj odkázal v předchozím komentáři a trochu jsem okomentoval postup, někde níž je to popsáno minimálně ještě jednou. Pokud vám na tom není něco jasné, bude asi potřeba napsat co, protože popsat sem ten postup ještě po čtvrté by asi k ničemu nevedlo…
... The following section explains the format of the file ~/.mc/cedit/Syntax. If this file is missing, system-wide /usr/share/mc/syntax/Syntax is used. ...
Tiskni
Sdílej: