Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
kernel/drivers/usb/gadget/g_file_storage.koprakticky sem to nezkousel, ale uz nakej cas se na to chystam...
Vyrobci si za tuhle ¨vymozenost¨ nechavaji docela zaplatit, nebo ji tise ignoruji (treba HP ve svych PDA).
Kdesi jsem zaslechl, ze nektrere zakladni desky podporovaly neco podobneho. Osobne je podezrivam, ze tam byl integrovany ten svab usb2usb.
Jinak po strance SW je to v linuxu je device schovano pod USB gadget, jsou tam vyjmenovany i podporovane svaby.
Sam patrim do te kategorie, co pokukuji po usb host - na pda mam jen usb device, ikdyz ten svab je obojeny. Podezrivam HP, ze z lenosti a obchodnich duvodu nepovolila OTG. (neco ve smyslu, ze OTG je nadstandard, za ktery si musite priplatit. pokud ho vubec nabidneme...)
po strance SW: dany OS musi podporovat danou funkci
linux umi oboji, ikdyz nevim, jestli najednou. presneji receno - na danem svabu pouzivat jeden port jako device a jeden jako host (treba svaby ISP116x to nabizeji)
staci ?
Teda, tohle prepnuti prakticky odzkouseno nemam - jeste sem se nedostal k obojetnemu svabu. V rezimu host mi funguje pocitac a v rezimu device PDA (u ktereho je podle nekterych zdroju jeden svab obojetny, ale neni to zohledneno pri navrhu. grrrr), oboji pod linuxem
Mozna casem zkusim ubastlit neco s tim ISP1161
Co se ale da, je nasdilet ty data po siti. To muze mit tu vyhodu, ze se daji zapnout prava k souborum (precejenom kdyz to pripojim k nekomu jako disk, tak bych vetsinou nerad, aby videl naprosto vsechno). Pripadne si operacni system hlida konzistenci souboroveho systemu a dalsi veci.
Priklad: Win na notasovi nemam a nevim jak z okolnich Win pristupovat bezpecne na ext2, reiser a xfs.
Na ext2 sice driver je, ale pripadalo mi, ze z win to jede s uid 0
Tiskni
Sdílej: