NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
/dev
sdílený být nemůže, a v aktuálních distribucích ani sdílený nebude – /dev
bude v moderních distribucích skoro prázdný, a naplní jej teprve udev
. podobně je to s /proc
– to je virtuální souborový systém. Na serveru tedy budete mít nasdílený adresář /dev
jen se základním minimem, /proc bude úplně prázdný a jenom do něj lokálně namountujete souborový systém proc
. Jenom musíte zařídit, aby se do /dev mohlo lokálně zapisovat a změny se nepřenášely na server, takže pokud nemáte /
v ramdisku, musíte si v ramdisku udělat disk pro /dev
a ten následně připojit do /dev
.
/dev
, /proc
, asi něco z /etc
. Obsahují informace o aktuálním počítači, vytvoří se buď automaticky nebo podle nějaké šablony, po ukončení práce je možné je zahodit. Na /etc
můžete zkusit buď unionfs
, nebo při startu okopírujete vzorové /etc
a přepíšete je specifickým nastavením, nebo specifické nastavení budou symbolické odkazy do části, která bude mountována pro každý počítač extra/home
, umístěný na síti, přístupný i pro zápis./usr
je pro lokální instalaci programů – pokud chcete nějaké programy mít dostupné jen na jedné stanici, můžete zvolit tenhle způsob, jinak se asi vyplatí i /usr
zahrnout do síťového read-only obrazu. /var
bych umístil do ramdisku (nebo na lokální disk, pokud je dostupný), je to dobré míso, kam nalinkovat ty soubory závislé na konkrétní stanici z /etc
.
Tiskni
Sdílej: