Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
[global] unix charset = LOCALE workgroup = tyc netbios name = node2 log level = 1 syslog = 0 log file = /var/log/samba/%m max log size = 50 name resolve order = wins bcast hosts show add printer wizard = No #logon script = %u.bat #logon path = \\192.168.0.4\profiles\%u #logon path = \\nodes.differentialdesign.org\profiles\%u #logon drive = H: domain logons = Yes os level = 63 domain master = No #wins server = node1.differentialdesign.org passdb backend = ldapsam:"ldap://localhost" ldap suffix = dc=tyc,dc=cz #ldap machine suffix = ou=computers ldap user suffix = ou=people ldap group suffix = ou=groups #ldap idmap suffix = ou=idmap ldap admin dn = cn=admin,dc=tyc,dc=cz #utmp = Yes #idmap uid = 10000-20000 #idmap gid = 10000-20000 #========================Share Definitions========================= [homes] comment = Home Directories valid users = %S browseable = yes writable = yes create mask = 0600 directory mask = 0700 [netlogon] comment = Network Logon Service path = /var/spool/samba/netlogon writeable = yes browseable = yes read only = no [profiles] path = /var/spool/samba/profiles writeable = yes browseable = no read only = no create mode = 0777 directory mode = 0777 [Documents] comment = share to test samba path = /var/spool/documents writeable = yes browseable = yes read only = no valid users = "@Domain Users"
ldapsam:trusted=yes
(man smb.conf
). mozno vam to pomoze
su
na daného uživatele po té, co se uživatel přihlásí, atd.
getent group ldapuzivatelmi totiž nic nevrátí, což je podle mě celkem velká chyba... Uživatele v ldapu samozřejmě ve skupině mám (pro jistotu posixGroup i sambaGroupMapping).
getent group <skupina ktera nas zajima>
index objectClass,uidNumber,gidNumber,memberUid eq index sambaPrimaryGroupSID,sambaDomainName,sambaSID eq index cn,sn,uid,displayName pres,sub,eq index uniqueMember,owner pres,eq index default subDoporucuji vam si precist neco o ldapu na netu. Vim ze se to obtizne hleda a zejmena spousta "tutorialu" je o tom ze "ldap je super" a jinak o nicem. Docela pekne shrnuti typu indexu je na http://prefetch.net/blog/index.php/2007/01/27/ldap-indexes/
getent
vidím LDAP skupiny i uživatele ale při pokusu o připojení k doméně mi vyhodí chybovou hlášku:
09:11:11 atreides ~ # net rpc join -S atreides -U root
Password:
Creation of workstation account failed
Unable to join domain ROUDNET.ORG.
Ale přitom se v LDAP ve skupine Computers vytvoří počítačový účet ve správném formátu.
Už opravdu nevím kde by mohla být chyba a budu rád za každou radu. Děkuji.
ou=Computers,...
do konfiguracie nss ldap na systeme so sambou? Pocitace sa voci nss musia tvarit ako "uzivatelia" (i ked su specialni)
samba
bere predvolene nastavenia uvadzane premennymi logon path
, logon script
v smb.conf
.
Tiskni
Sdílej: