Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
default
) startovací skripty net.eth0 a net.eth1:
rc-update del net.eth0 default rc-update del net.eth1 default
Device initiated services: net.eth0 net.eth1 udev-postmountAle tu jsem jeste nestihl proklepnout.
rc-status -a
nevypíše net.eth0 v žádném runlevelu? Ještě mne napadá, jestli nemohou jiné inicializační skripty na net-eth0 záviset. To, že je net.eth*
link na net.lo
je správně, te skript je jenom jeden a podle části za net.
se určí, která konfigurace z /etc/conf.d/net
se použije.
default
(nebo z jiného, ve kterém se vám startují).
Tak a ted proc se to spousti?Napadá mne jedině, že to má některý jiný init skript ve svém
need
, místo aby použil use net
.
leshy# /etc/init.d/net.eth0 needsme distccd netmount pydoc samba saslauthd sshd net leshy# /etc/init.d/net.eth0 usesme samba xprint cupsd nscd rsyncd xinetd netVsechny jsou vypnuty, tj. nejsou v runlevelu a po startu rc-status -a opravdu napise, ze nebezi. Jedine nevim co to ma byt to "net". Neni to zadny rc-script.
net
je „virtuální“ služba. Srozumitelnější je to třeba u MTA – máte init skript /etc/init.d/postfix
, ale když nějaký jiný init skript potřebuje ke své práci MTA, nezajímá ho, že používáte zrovna postfix
. Takže řekne, že závisí na mta
, a Postfix pak řekne, že poskytuje (provides) mta
. Podobně je to u té sítě – init skripty řeknou, že závisí na net
a nezajímá je, který skript u vás zrovna zajišťuje start sítě.
Ale o něco dál v idkuzi bylo řečeno, že do spouštění startovacích skriptů kecá už i hotplug, takže jenom prověření závislostí skriptů už nestačí. Tedy on to má s hotplugem logiku, když připojíte síťové rozhraní, je logické, aby se příslušný skript nastartoval…
auto
v /etc/network/interfaces
Tiskni
Sdílej: