Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Presmerovani je mozne udelat treba takhle:
LIBOVOLNECISLO=1 KAMPRESMEROVAT=1.2.3.5:80 VASEADRESA=1.2.3.4 iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -s $ODKOHO--dport 80 -j MARK --set-mark $LIBOVOLNECISLO iptables -t nat -A PREROUTING -m mark --mark $LIBOVOLNECISLO -j DNAT --to-destination $KAMPRESMEROVAT iptables -t nat -A POSTROUTING -m mark --mark $LIBOVOLNECISLO -j SNAT --to-source $VASEADRESA
pak je jeste nutne na $KAMPRESMEROVAT rozjet nejaky httpd, ktery na uplne libovolny get vrati vasi zpravu
marekKAMPRESMEROVAT=1.2.3.5:80
VASEADRESA=1.2.3.4
iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -s $ODKOHO--dport 80 -j MARK --set-mark $LIBOVOLNECISLO
iptables -t nat -A PREROUTING -m mark --mark $LIBOVOLNECISLO -j DNAT --to-destination $KAMPRESMEROVAT
iptables -t nat -A POSTROUTING -m mark --mark $LIBOVOLNECISLO -j SNAT --to-source $VASEADRESA
Takze pokud mam adresu nekoho kdo neplati 192.168.1.101 tak zadam: LIBOVOLNECISLO=1
KAMPRESMEROVAT=192.168.1.100:80 - IP pocitace kde bezi Apache VASEADRESA=1.2.3.4iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -s $192.168.1.101--dport 80 -j MARK --set-mark $1
iptables -t nat -A PREROUTING -m mark --mark $1 -j DNAT --to-destination $192.168.1.100
iptables -t nat -A POSTROUTING -m mark --mark $1 -j SNAT --to-source $VASEADRESA
stale mi nejak unika ta VASEADRESA, to je co?
Jeste poznamka:
iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -s $192.168.1.101--dport 80 -j MARK --set-mark $1
nebude fungovat. nepatri tam ty $
V shellu "$" uvozuje promennou a promenna $192.168.1.101 neni vyplnena. Takze KAMPRESMEROVAT=192.168.1.100:80 znamena do promenne $KAMPRESMEROVAT uloz "192.168.1.100:80"
Potom v "iptables -t nat -A PREROUTING -m mark --mark $LIBOVOLNECISLO -j DNAT --to-destination $KAMPRESMEROVAT" shell sam nahradi KAMPRESMEROVAT za "192.168.1.100:80"
marekLIBOVOLNECISLO je je cislo znamky, kterou se packety interne v routeru oznaci. Je to tam, pokud chcete tech presmerovani vice - pak pro kazde presmerovani date jine cislo.
VASEADRESA je jakakoli adresa Vaseho routeru, pokud nemuzete z nejakeho duvotu pri presmerovani nechat puvodni adresu(adresu neplatice) - treba je neroutovatelna, nebo mate ten httpd ve stejnem rozsahu, jako je adresa neplatice. Vpodstate jde o to, zajistit, aby komunikace sla od httpd k neplatici prez Vas router, kde prepisete zpet udaje v hlavicce.
marek<VirtualHost *:88> DocumentRoot /var/www/neplatic.jirikov.czf ServerName neplatic.jirikov.czf <Directory "/var/www/neplatic.jirikov.czf"> allow from all Options +Indexes </Directory> </VirtualHost>
bych pridal:
AliasMatch ".*" "/var/www/neplatic.jirikov.czf/index.html"
aby to vratilo index.html na libovolny dotaz
marek
Tiskni
Sdílej: