Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
lspci: 03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 01) Testovano na Debian Lenny, tragicky vykon, zaseky pri UPSTREAMU v UDP (samba) s pouzitim automaticky natazeneho open source ovladace r8169.ko Nainstalovat ovladac od Realteku: http://www.realtek.com.tw/downloads/ apt-get install linux-source ln -s /usr/src/linux-source-`uname-r` /lib/modules/`uname-r`/build a dale kompilace podle instrukci v readme ovladace Stary ovladac se nedari blacklistovat, takze vnutit novy: mv /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/net/r8169.ko /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/net/r8169.ko.old depmod -a mv /boot/initrd.img-`uname -r` /boot/initrd.img-`uname -r`.backup update-initramfs -u -k `uname -r` reboot
Tak pro zajimavost: provést test s kříženým kabelem bez switche.
Skusim este zohnat sietovu kartu s inym chipom ako Realtekto doporučuji
Budú niekoho z diskutujúcich ešte zaujímať moje ďalšie ladenie a testy?Na konci by si to mohol "supnut" cele do blogu
FTP windows - windows: přibl. 12Mb/s i méně Samba: windows - windows : přibl. 15Mb/s BTest TCP: windows - windows: 20Mb/s BTest USP: windows - windows: 28Mb/s iperf: linux -> windows: 36Mb/s samba: linux -> windows: 43Mb/s Btest TCP nebo UDP(už si to nepamatuju): linux -> windows: 83Mb/s nc < /dev/zero - nc -l > /dev/null: linux - linux:93-94Mb/s iperf: linux -> linux:92-95Mb/s pktgen: linux -> linux:98-99Mb/s
Na obou stranách Realtek FastEthernet karty. Původně jsem si myslel, že je to neduh Windowsů, ale po přečtení pár fór jsem usoudil, že to bude nejspíše ovladačem pro kartu(někdo nadával na driver že spotřebovává příliš mnoho prostředků, což mohu jen potvrdit. U více jak 15Mbps jsem procesor pod 100% neviděl). Jinak Samba není nijak extra rychlá ani při kombinaci linux - linux, protože zatím se mi nepodařilo přesáhnout hranici 50Mb/s(i když to už může být i docela diskem).
Tiskni
Sdílej: