Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Zdravím všechny. Snažím se zprovoznit 32bit aplikace v Debianu (amd64). Nainstaloval jsem tedy výše zmíněné knihovny a ono nic (když jsem např. chtěl instalovat Operu).AFAIK Opera uz ma buildy i pro amd64/x86_64.
- jaký je rozdíl mezi 32bit knihovnymi a chroot (je-li a jde-li tato otázka vůbec položit :) )?pokud mas jen 32bit knihovny, tak ty jsou balicky v 64bit prostredi, pokud puzujes chroot instalujes skoro cely 32bit system
- co bych měl dále udělat, aby 32bit knihovny běhali (šli běžně instalovat programy)?nechapu otazku, me bezely out-of-a-box
- jakou variantu doporučujete?s chrootem mi prislo vice prace a zere vice mista na disku. Navic dnes vse co porebuji, uz beha na amd64 hezky
díky!
Všechno běhá v poho? I flash do prohlížečů?přes nspluginwrapper nemám problémy.
U bodu dvě mi teda vysvětlete proč tam vůbec ty knihovny instalovat? Domníval jsem se, že pomocí nich nainstaluji i 32bit aplikace...Když běží 32bitová aplikace nad 64bitovým jádrem, potřebuje 32bitové knihovny, nemůže použít 64bitové. Když máte v systému 32bitové knihovny, neměl by být problém s 32bitovými aplikacemi, jen se vám může stát, že nějaká 32bitová aplikace bude požadovat nějaké 32bitové knihovny, které nejsou v tom základním balíku 32bitových knihoven, tak je budete muset ještě odněkud doinstalovat.
Nspluginwrapper je opravdu bohužel jen na pluginy do browseru.
V Debianu do 64bitového systému přidat repositáře s 32bitovými programy bohužel nejde, bere se to jako jiná architektura. Jinak 32bitové balíky je možné instalovat přes dpkg
s volbou --force-architecture
(když se takto budou instalovat další 32bitové knihovny, bude asi třeba je ručně zkopírovat do /usr/lib32/
, protože se budou cpát do /usr/lib/
, kde jsou teď 64bitové knihovny).
Podle mě je lepší se 32bitovým programům vyhnout, já používám jen jeden (skype), za ty ostatní jsem našel 64bitové náhrady. Mimochodem, RPM-based distribuce tohle řeší automaticky, tam se instalují 32bitové programy do 64bitového systému normálně přes balíkovací systém (je však otázkou, k čemu je to dobré, když v 64bitovém systému se používají primárně 64bitové programy).
Tiskni
Sdílej: