Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Zdravím všechny. Snažím se zprovoznit 32bit aplikace v Debianu (amd64). Nainstaloval jsem tedy výše zmíněné knihovny a ono nic (když jsem např. chtěl instalovat Operu).AFAIK Opera uz ma buildy i pro amd64/x86_64.
- jaký je rozdíl mezi 32bit knihovnymi a chroot (je-li a jde-li tato otázka vůbec položit :) )?pokud mas jen 32bit knihovny, tak ty jsou balicky v 64bit prostredi, pokud puzujes chroot instalujes skoro cely 32bit system
- co bych měl dále udělat, aby 32bit knihovny běhali (šli běžně instalovat programy)?nechapu otazku, me bezely out-of-a-box
- jakou variantu doporučujete?s chrootem mi prislo vice prace a zere vice mista na disku. Navic dnes vse co porebuji, uz beha na amd64 hezky
díky!
Všechno běhá v poho? I flash do prohlížečů?přes nspluginwrapper nemám problémy.
U bodu dvě mi teda vysvětlete proč tam vůbec ty knihovny instalovat? Domníval jsem se, že pomocí nich nainstaluji i 32bit aplikace...Když běží 32bitová aplikace nad 64bitovým jádrem, potřebuje 32bitové knihovny, nemůže použít 64bitové. Když máte v systému 32bitové knihovny, neměl by být problém s 32bitovými aplikacemi, jen se vám může stát, že nějaká 32bitová aplikace bude požadovat nějaké 32bitové knihovny, které nejsou v tom základním balíku 32bitových knihoven, tak je budete muset ještě odněkud doinstalovat.
Nspluginwrapper je opravdu bohužel jen na pluginy do browseru.
V Debianu do 64bitového systému přidat repositáře s 32bitovými programy bohužel nejde, bere se to jako jiná architektura. Jinak 32bitové balíky je možné instalovat přes dpkg
s volbou --force-architecture
(když se takto budou instalovat další 32bitové knihovny, bude asi třeba je ručně zkopírovat do /usr/lib32/
, protože se budou cpát do /usr/lib/
, kde jsou teď 64bitové knihovny).
Podle mě je lepší se 32bitovým programům vyhnout, já používám jen jeden (skype), za ty ostatní jsem našel 64bitové náhrady. Mimochodem, RPM-based distribuce tohle řeší automaticky, tam se instalují 32bitové programy do 64bitového systému normálně přes balíkovací systém (je však otázkou, k čemu je to dobré, když v 64bitovém systému se používají primárně 64bitové programy).
Tiskni
Sdílej: